-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ فروردین ۱۸, یکشنبه

چین با کمک نظامی به ونزوئلا در کنار روسیه قرارگرفت!

تنور ونزوئلا داغ تر می شود. 

بر اساس گزارش موسسه پژوهش بین المللی صلح در استکهلم، ونزوئلا در سالهای۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ تنها از چین ۳۴۹ میلیون اسلحه وارد کرده است ، از جمله در عرصه فناوری رادار، هواپیماهای مشقی برای آموزش خلبان، وسائل نقلیه زرهی و قطعات یدکی. ونزوئلا در سال ۲۰۱۷ از روسیه تانک، مهمات، لباس، تجهیزات پیاده نظام و قطعات یدکی و قطعات خدماتی برای تجهیزات روسی وارد کرده است.
یک هفته پیش از آن اقدام چین، روسیه  برای تاسیس  مرکزی برای آموزش خلبان هلیکوپتر ۱۰۰ نظامی به ونزوئلا اعزام کرد. از آنجا که مسکو و پکن معمولا در مورد موضوعات مربوط به سیاست خارجی با یکدیگر مشاوره می کنند، بنظر ناظران سیاسی اعزام نیروی نظامی از سوی دو دولت روسیه و چین به ونزوئلا مبتنی بر مشاورلت قبلی بوده است.
هر دو دولت چین و روسیه سرمایه گذاری های قابل توجهی در ونزوئلا کرده اند، سرمایه گذاری چین حتی بیش از روسیه است. بنا به گزارش رونامه » لوس انجلس تایمز» گویا چین از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ مبلغ ۶۲ میلیارد  دلار به ونزوئلا وام داده است. ونزوئلا  در ازاء  وام های دریافتی  از چین به آن کشور نفت صادر می کند.مبلغ اعتباراتی که روسیه طی سالهای گذشته  به ونزوئلا داده  و سرمایه گذاری هائی که در آن کشور کرده  
به ۱۷میلیارد دلار بالغ می گردد.
افزون بر آن، دو کشور روسیه و ونزوئلا در سال ۲۰۱۸  قرارادادی امضاء کردند که طبق آن روسیه ۶ میلیارد دیگر نیز در عرصه نفت و استخراج طلا در ونزوئلا سرمایه گذاری خواهد کرد.
بنا به گفته کارشناسان مختلف مالی سرمایه گذاریهای روسیه و چین در ونزوئلا مانع ار آن شد که این کشور با تحریم های ایالات متحده امریکا، از پای در آید و دولت آن سقوط کند.
با این حال باید منتظر واکنش واشنگتن نسبت به اعزام نیروی نظامی چین به ونزوئلا بود. اعزام نظامیان روسی به ونزوئلا در ایالات متحده با تظاهرات جنجالی مورد انتقاد قرار گرفت.