-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ اردیبهشت ۲۸, شنبه

سازمانده اصلی حمله انتحاری بر پارلمان- سرطان 1394

گزارش اطلاعاتی بدون حذف و اضافات به نشر می رسد.به تاریخ اول سرطان 1394 سال اول ریاست جمهور دکتراشرف غنی، (21 سپتامبر 2014 - 30 سنبله1393)  یک حمله انتحاری در پارلمان افغانستان سازمان داده شد که 31 زخمی برجا نهاد. در آن زمان رحمت الله نبیل آخرین ماه های دوره کار خود را در امنیت ملی سپری می کرد. وی به تاریخ 20 قوس 1394 از کار برکنار شد.

پیش از حمله انتحاری، ریاست نود امنیت ملی روی برنامه دشمن که قرار بود بر تاسیسات دولتی حمله ور شوند، کار می کرد. اما مکانی که دشمن بر آن هجوم می آورد، معلوم نبود. سرانجام بر ساختمان پارلمان حمله شد که هیچ کسی به ظن مشارکت در آن مورد پیگرد قرار نگرفت. اپرات امنیت ملی رد عامل و سازمانده حمله را نشانی کرده بودند.
ستار خواصی مظنون اصلی بود.

 امنیت از طریق نظارت بر خط تلفن دریافته بود که نقشه حمله از سوی عبدالستار خواصی تنظیم و هدایت شده ولی روز حمله خودش در پارلمان حضور نیافته بود. او جریان حمله انتحاری به پارلمان را بی خیال در خانه اش از طریق تلویزیون تماشا می کرد. وقتی اطلاعات امنیت در اختیار رهبری امنیت ملی قرار داده شد، حادثه از دستور پیگیری و تحقیقات خارج شده و حمله بر پارلمان رویدادی انجام شده تلقی شد و کارمندان بخش که روی همین پروژه کار کرده بودند یکه یکه به نیمروز و ارزگان تبدیل شدند. کار روی پرونده خواصی متوقف گردید. از سوی رئیس امنیت تمام هزینه های اپراتیفی که روی طالبان کار می کرد قطع شده بود و به بخش های ولایتی گفته شد که فقط وظیفه خود را در محدوده کابل می توانند انجام دهند. ( بدون تبصره)