-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ اردیبهشت ۱۹, پنجشنبه

جنرال احمدزی در جایگاه جنرال جمعه اسک

29 سال پیش، دکتر نجیب با انتصاب مصرانه جمعه اسک در شمال، جنگ بالقوه بین جنرالان شمال و حکومت مرکزی به به فعل نزدیک کرده بود.
عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور از انکشاف وضعیت مرموز در جوزجان و فاریاب وحشت کرده است. وی ضمن انتقاد از کارکرد فرمانده قول اردوی  ۲۰۹ شاهین خواهان برکناری او شده است.


در اعلامیه‌ای که شب گذشته (۱۷ ثور) از سوی دفتر معاونت اول ریاست جمهوری منتشر شده، آمده که: "آشکار است که بروز کاستی‌ها و ناتوانی‌ها در میدان جنگ، در حالیکه از لحاظ اسلحه، تجهیزات و دیگر امکانات نسبت به دشمن برتری دارند، به عدم مدیریت درست در قدمه‌های رهبری بر می‌گردد و من این نکته را یک بار دیگر خاطر نشان می‌دارم که فرمانده قول اردوی ۲۰۹ شاهین در این نا به سامانی‌ها در قدم اول مسوول می‌باشد."
این اقدام ناگهانی دوستم داستان سال آخر دوره دکترنجیب الله را به یاد زنده می کند. نجیب، جنرال جمعه اسک را به منظور نظارت بر کارکرد های جنرالان شمال در مقام فرماندارکل قوا منصوب کرد و نسبت به هر گونه اعتراض و شروط جنرالان شمال چشم خود را بسته بود که منجر به فروپاشی نظام گردید. حالا نیز همان داستان از سر شروع شده است. این بار تورن جنرال احمدزی در جایگاه جمعه اسک نشسته است. شباهت حوادث دو زمان متفاوت چندان کامل نیست اما در متن قضیه، کدام تفاوتی ندارد. یگانه راه چاره، سقوط و خلع دکترغنی است؛ ورنه حوادث خیلی جدی در شمال درحال تکوین است. سرنگونی غنی خطر فروپاشی اردو را هم از بین می برد.