-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ اردیبهشت ۱۳, جمعه

بین کرزی، حکمتیار و استاد صبور فرید در ارگ چه گذشت؟


گزارش اطلاعات- ویژه ۱۲ مین سالیاد مرگ استاد صبور فرید


سوژۀ اطلاعاتی واصل شده به گزارشنامه افغانستان برای نخستین بار انتشار می یابد.
درسال 2007 عبدالصبور فرید  فرمانده  حزب اسلامی حکمتیار در ولایت کاپیسا  در آخرین  روز های حیاتش درخانه اش – خیرخانه- به سر می برد که از دفتر ریاست جمهوری زنگ تلفن آمد.
فردی که درخط تماس بود به صبور فرید می گوید: کرزی صاحب به ساعت ده بجه فردا شما را به ریاست جمهوری خواسته است.
استاد صبور فرید گمان می برد که احتمالاْ شور و مشورت هایی در باره اوضاع در ولایت کاپیسا در میان باشد. فرد وقتی به ارگ می رود و به حضور کرزی رهنمایی می شود، با تعجب می بیند که گلبدین حکمتیار روی یکی از کوچ ها نشسته است!
صحبت شروع می شود و کرزی مطابق عادت، راست به موضوع می رود و می گوید:
استاد حالا وقتش است که امور ولایت کاپیسا را در دست خودت بگیری. حکمتیار صاحب حاضر است. با قوماندان های جمیعت زدوخورد شروع کن ... فیصله ما به این است که تمام رقیب هایت را از صحنه حذف می کنیم. تو از همین لحظه حاکم مطلق ولایت کاپیسا هستی!
استاد فرید می گوید: در سابق که می جنگیدیم، جهاد بود. حالا در کاپیسا هیچ مشکلی بین مردم نیست. خودم در یک یا دو جا درس می دهم؛ از زنده گی راضی هستم. هیچ برنامه جنگ با کسی در سر ندارم. همین قدر جنگ کافی است.

صبور فرید درسال 1373 از سوی حکمتیار به حیث صدراعظم معرفی شد؛ اما او از یاد نبرده بود که کمی بعد از بیانیه ای اش به صفت صدراعظم در حکومت استاد ربانی، تاسیسات صدارت و همه جا آماج هزاران راکت از چهارآسیاب قرار گرفت؛ از سوی همان کسی که او را به صدارت معرفی کرده بود!
حامد کرزی از شنیدن سخنان استاد فرید خاموش می شود. حکمتیار رو به کرزی می گوید:
 استاد با من  کمی رنجش دارد؛ خیر باشد... مساله را با هم حل می کنیم.
استاد فرید دربرگشت به خانه، ماجرا را به برادرش حکایه می کند. برادرش می گوید که تصمیم ترا ترور کنند. تو را با حکمتیار رو به رو کردند و حالا می دانند که این موضوع افشا شدنی است.
رهبران ائتلاف شمال ازین قضیه مطلع نشدند؛ اما مارشال فهیم می دانست که حکمتیار در یک مخفی گاه در ولایت کنر به سر می برد. او گفته بود که آشپز حکمتیار هر صبح به بازار چغه سرای می آید و خوراکه می برد. افشای احتمالی انتقال حکمتیار به ارگ خطرناک بود. در زمان کرزی حکمتیار پنج بار ازولایت کنر به وسیله چرخبال به ارگ آورده شد که مارشال فهیم هرگز از آن مطلع نشد.
حکمتیار در آن زمان نشانی های مخفی گاه ایمن الظواهری و سران باقی مانده القاعده را به کرزی داده بود.
چند روز بعد، به دستور ابراهیم اسپین زاده معاون شورای امنیت و درعین حال معاون ریاست امنیت ملی، غرفۀ محافظان از دم خانه استاد فرید شبانگاه به وسیله جرثقیل برداشته و فقط دو روز بعد، به دستور مستقیم کرزی او را در نزدیکی خانه اش با ضرب گلوله از پا در انداختند. شبکه ترور در آن زمان به وسیله ابراهیم اسپین زاده رهبری می شد.

دانشنامه آریانا ماجرای قتل استاد فرید را در همان زمان چنین نوشت:
مرگ فريد


عبدالصبور فرید در شب هنگام چهارشنبه - ١٢ اردیبهشت ١٣٨٦ - برای رفتن به مسجد از خانه‌اش (در خيرخانه کابل) خارج شده بود که هدف تیراندازی مردان مسلح قرار گرفت و کشته شد. 


پسر آقای فرید در مورد این حادثه به خبرنگار اسوشیتدپرس گفت: "من نمی‌توانم باور کنم که او کشته شده باشد، آن ظالم‌ها (حمله کنندگان) از داخل یک موتر (خودرو) تویوتا کرولا به سوی پدرم شلیک کردند".


شاهدان عینی گفتند صدای شلیک سه گلوله به سوی عبدالصبور فرید را شنیده‌اند. مقصر مرگ آقای فريد کيست؟ تا به حال، کسی در رابطه با این سوء قصد دستگیر نشده است. این درحالی است که پلیس افغانستان تاکنون کمتر موفق شده عاملان چنین حوادثی را دستگیر کند.


پيام مجاهد نوشت: علی‌شاه پكتياوال آمر جنايی امنيه كابل به رسانه‌ها گفته است: "شيرمحمد فرزند گدامحمد را که ساکن رخه ولايت پنجشير است، به اتهام قتل استاد عبدالصبور فريد بازداشت كرده است. اين شخص به جرم خود اعتراف نموده و راننده استاد فريد نيز نامبرده را شناسايی کرده است." 


وی انگيزه اين قتل را دشمنی شخصی خواند. اما شيرمحمد تعلق سياسی با حزب اسلامی گلبدين حكمتيار داشته و حتی به گفته برخی از منابع، نامبرده تاكنون هم قطع تعلقات با آن حزب نکرده است. شايد هم اين فرد، يکی از نفوذی‌های شورای نظار در حزب اسلامی حکمتيار باشد.


در همين حال، گلبدين حکمتيار، رهبر حزب اسلامى در مورد قتل استاد عبدالصبور فريد، صدراعظم زمان حکومت مجاهدين و عضو مشرانو جرگه ابراز تاثر نموده و قتل وى را کار منافقين دانست.