-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ خرداد ۳, جمعه

ائتلاف مصلحتی پنبه و آتش در عراق!


  ائتلاف حزب کمونیست عراق با مقتدا صدر بر سر اصول مشترک است!


دفتر حزب با عکس‌های کشته‌شدگان حزب کمونیست در رژیم صدام، عکس‌هایی از لنین و چه گوارا و پرچم‌های سرخ با نقش داس و چکش آذین شده است. در گوشه‌ای از دفتر حزب، سجاده نماز هم پهن است.

یکی از تحولات جالب در انتخابات پارلمانی سال گذشته در عراق ائتلاف روحانی متنفذ شیعه، مقتدا صدر، با حزب الشیوعی (کمونیست) عراق بود.

سهاد الخطیب عضو حزب کمونیست عراق از شهر نجف را در دفتر مرکزی حزبش در مرکز شهر نجف دیدم.

سهاد در گفت ‌وگویش بار‌ها به لزوم مبارزه با فساد و فقر در عراق تاکید کرد.

او همچنین گفت: مساله اصلی در حزب الشیوعی عراق، احوالات شخصی افراد نیست و تصریح می‌کند آنچه برای ما در این حزب مهم است علاقه به کشور و تحقق دموکراسی و عدالت اجتماعی و مبارزه با فقر و فساد در عراق است.

- چطور شد که شما از حزب کمونیست عراق با حزب آقای مقتدا صدر ائتلاف کردید؟

- ما و صدریون ائتلافی به نام سایرون تشکیل دادیم و این ائتلاف ما به دلیل اهداف مشترک بود. بعد از اعتراضات سال ۲۰۱۵ ما و جماعت صدریون توانستیم ارتباطاتی در مورد مسائل مشترک برقرار کنیم. ما اختلاف‌نظر فاحشی با آن‌ها نداشتیم و قاعده خواست ما تقریبا یکسان بود. هر دوی ما خواستار اصلاحات و مبارزه با فساد مالی در کشور هستیم. مشترکات فکری و هدف‌های مشترک از اختلافات فکری و سیاسی ما بیشتر بود، بنابراین ما به تقویت نقاط اشتراک ملی پرداختیم.

هر دو حزب به کشور و آزادی، امنیت و اصلاح و تغییر شرایط اعتقاد داشتیم. تغییر شرایط کشور برای ما اولویت اول بود. همچنین علاوه بر مبارزه با فساد ساختاری، ما خواستار داشتن یک دولت مستقل دموکراتیک هستیم. این در حالی است که کشور در حال نابودی است و ما به همین دلیل ائتلاف کردیم. در این ائتلاف مقتدا صدر به‌ صراحت به مردم عراق قول داد لیستی از تکنوکرات‌ها، متخصص‌ها و پاکدستان را تهیه کند.

- باتوجه به اینکه شما از حزب کمونیست هستید و با شیعیان - حزب صدر- ائتلاف کردید، واکنش علمای شیعه در نجف و در کل عراق به این ائتلاف چه بود؟ آیا مخالف این ائتلاف نبودند؟

- حزب ما در عراق فعالیت قانونی دارد. در جریان انتخابات هم هیچ کدام از مراجع و علما نسبت به فعالیت ما هیچ اعتراضی نداشتند. حتی بر عکس، دفتر حزب ما باز بود و هیچ محدودیتی نداشتیم. هیچ اعتراضی رو به روی دفتر حزب ما نشد. ما مانند سایر احزاب دیگر عراق امنیت داشتیم و دفاتر ما در نجف و حتی شهر‌های کوچک دیگر فعال بودند و همین حالا هم فعالیت می‌کنند.

- نیرو‌های امریکایی از سال ۲۰۰۳ در عراق حضور دارند و همچنان در حال ایفای نقش خود هستند. گاهی مباحثی درباره خروج این نیرو‌ها از عراق مطرح می‌شود، نظر شما درباره خروج نیرو‌های امریکایی از عراق چیست؟

- حضور امریکا و خروج امریکا با موافقت رییس‌جمهور و دولت عراق است و آن‌ها در تربیت ارتش و قوای مسلح و امنیتی عراق نقش دارند. این نیرو‌ها به حضور نیرو‌های امریکایی نیاز دارند. امریکا فعلا یکی از محور‌های سیاست در عراق است و من فکر می‌کنم فعلا ما به این انتخاب و حضور تلخ نیاز داریم.

- برخی در محافل سیاسی نگران هستند که در شرایط کنونی امریکا از خاک عراق برای حمله به ایران استفاده کند. نظر شما چیست.

- عراق و مردم عراق دیگر هیچ جنگی نمی‌خواهند. مردم عراق هیچ‌وقت خود را در هیچ جنگ دیگری دخالت نمی‌دهند. مردم ما به صلح نیاز دارند و آن‌ها اجازه نمی‌دهند که از خاک عراق برای یک جنگ علیه کشور دیگری و کشور‌های همسایه استفاده شود. ما در اساس مخالف سیاست‌های امریکا هستیم. ممکن نیست دموکراسی از طریق امریکا به کشوری برده شود. ما تجربه‌اش را داریم. بنابراین، این مردم ایران هستند که باید برای آینده خود تصمیم بگیرند.

- نظر شما درباره فعالیت‌های جریان حشدالشعبی چیست؟

- جریان الحشدالشعبی بعد از فتوای آیت‌الله‌العظمی سیستانی و با هدف مبارزه با داعش در همراهی با ارتش عراق فعالیت خود را آغاز کرد.  الحشدالشعبی نقش بسیار بزرگی در پس گرفتن شهر‌های عراق از داعش داشت و حالا هم در پارلمان نماینده‌های خود را دارد، ولی من فکر می‌کنم داشتن سلاح باید تنها در دست دولت عراق باشد.