-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ اردیبهشت ۱۴, شنبه

صحبت تلفنی یک و نیم ساعته پوتین و ترمپ

در ادامه اقدامات غافلگیر کننده و غیر قابل پیشی بینی ترامپ، شب گذشته ناگهان اعلام شد که ترامپ به پوتین تلفن کرده و یکساعت و نیم با وی مذاکره کرده است. این مذاکرات در آستانه سفر دو وزیر خارجه امریکا و روسیه به کشور فنلاند برای مذاکرات جدی پیرامون ونزوئلا انجام شد. دیداری که پیش بینی شده اول هفته آینده (دوشنبه یا سه شنبه) انجام خواهد شد. شکست اقدام کودتائی رئیس جمهور خود خوانده ونزوئلا که مورد حمایت کامل امریکاست و خطر ورود نیروهای نظامی امریکا به ونزوئلا انگیزه این دیدار اعلام شده است.

خبرگزاری ها از قول سخنگوی کاخ کرملین گفتگوی طولانی ترامپ و پوتین را تائید کردند و از سوی دیگر سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرد که دو رئیس جمهور درباره کره‌شمالی، ونزوئلا، اکرائین، توافق جدید هسته‌ای میان سه کشور روسیه، چین، ایالات متحده گفتگو کردند. به گزارش تلویزیون روسیه 24 پس از انتشار خبر این تماس تلفنی، ترامپ در واشنگتن یک سخنرانی کوتاه رسانه ای کرد و گفت که با پوتین بر سر حل مسالمت آمیز مسائل ونزوئلا تفاهم دارد. او گفت که پوتین گفته روسیه دخالتی در امور داخلی ونزوئلا نخواهد کرد و همه چیز باید مسالمت آمیز حل شود که من هم با این نظر وی موافقم. ترامپ تاکید کرد که بر سر مناسبات اقتصادی میان روسیه و امریکا نیز در این گفتگوی تلفنی صحبت های مثبتی شد. این احتمال که نکاتی از مذاکرات میان پوتین با رهبر کره شمالی نیز با هدف حل بحران کره مطرح شده باشد زیاد است زیرا ترامپ اشاره کوتاهی به سفر رهبر کره شمالی به روسیه نیز کرد.