-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ اردیبهشت ۱۸, چهارشنبه

مساجد چین به سرعت تخریب می شوند

تاریخ نشان می دهد که صابون اسلام هیچ گاه به صورت واضح « به جان چین نخورده!» اگر تیمور لنگ نا مراد نمی شد، تاریخ چین این طوری نبود!به گزارش اسپوتنیک به نقل از گاردین، تحقیقات نشریه گاردین و وبسایت "بلینگ کت" نشان می دهند بیش از 20 محل عبادت مسلمانان کشور چین از سال 2016 تاکنون تخریب و یا به طور کامل نابود شده‌اند.

بیابان "تکله‌مکان" واقع در غرب چین که سالانه در این موقع باید مملواز حضور مردم باشد، امسال خالی است. در این محل برای دهه‌های متوالی، بهار هر سال مسلمانان "اویغور" در حرمی که شامل چندین ساختمان کوچک است و حصاری که گردا گرد آن را فرا گرفته است، جمع می‌شدند. زائران بسیاری از شهر کوچک "ختن" به این زیارتگاه سفر می‌کردند. مسجد خانگاه این حرم نیز همچون دیگر ساختمان‌های این مکان، از بین رفته و تنها مقبره‌ی این حرم باقی مانده است. حالا دیگر اثری از زائران در این مکان دیده نمی‌شود.

موقعیت مکانی بیش از 100 مسجد و اماکن عبادتی مسلمانان با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای بررسی شده و نتایج حاصل از آن نشان می‌دهد، بین سال‌های 2016 تا 2018 آسیب‌های بسیار جدی به 31 مسجد و دو مکان عبادتی مهم وارد شده است. 15 مسجد نیز به طور کامل تخریب شده‌اند، اما دیگر مساجد نیز با تخریب دروازه‌ها، مناره‌ها و گنبد روبه رو بوده‌اند.

چین اتهامات خود را مبنی بر تحت فشار قرار دادن اقلیت مسلمانان کشور را رد می‌کند و سخنگوی وزارت خارجه این کشور در پاسخ به سوالات مطرح شده در خصوص مساجد تخریب شده گفته که از این رویداد اطلاعی ندارد.