-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ اردیبهشت ۲۸, شنبه

سفیر"جنگ" آمریکا به زودی وارد عراق می شود

سنای آمریکا با انتصاب «متیو تولر» به عنوان سفیر ایالات متحده در عراق موافقت کرد. متیو تولر از کارمندان باسابقه در وزارت خارجه ایالات متحده است. بیش تر مناصب دیپلماتیک آقای تولر در حوزه کشورهای عربی از جمله مصر، عربستان سعودی، قطر، اردن، یمن و کویت بوده است.

بسیاری از ناظران بر این باورند که سفیر جدید آمریکا در عراق، از دشمنان سرسخت رژیم ایران است و با هدف تخریب روابط بغداد با جمهوری اسلامی به این سمت منصوب شده است.

ناظران در عراق می گویند آمریکایی ها به دنبال آن هستند تا کادر خود در بغداد را بطور کامل تغییر دهند و مسئولان عراقی فضای کنونی در این کشور را بسیار نگران کننده ارزیابی می کنند. آنها می گویند که احتمالا ایالات متحده با شروع کار سفیر جدید خود، تلاش می کند فشارها را بر بغداد افزایش دهد تا مجبور به پایبندی به تحریم های آمریکا علیه رژیم تهران شود. گذشته از این، ایالات متحده برای مهار نقش شبه نظامیان حشد الشعبی مورد حمایت رژیم ایران در بغداد تلاش می کند و می کوشد مسیر سیاسی بین عراق و ایالات متحده را تقویت کند.

یک مسئول عراقی در توضیح نقش سفیر جدید آمریکا در مهار شبه نظامیان حشد الشعبی گفت: رئیس جمهور آمریکا می داند که عراق برای ایالات متحده بسیار مهم است، از این رو با این کشور تعاملی متفاوت دارد. علاوه بر اینکه گروه های وابسته به رژیم ایران در عراق محاصره خواهند شد و هرگز نمی توانند با سفیر جدید مدارا و تعامل کنند.

یک تحلیلگر مسائل سیاسی عراق نیز معتقد است که انتخاب تولر همگام با تهاجم آمریکا علیه رژیم ایران صورت گرفته است. وی تغییر سفیر آمریکا را به معنای استراتژی جدید این کشور می داند.