-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ خرداد ۷, سه‌شنبه

احتمال دیدار مهم بین عطانور و کرزی با ملا برادر در مسکو

این هفته در مسکو اتفاق مهمی روی خواهد داد. حامد کرزی و عطا نور در مراسم گرامیداشت از صدمین سالیاد روابط دپلوماتیک بین افغانستان و روسیه به مسکو دعوت شده اند. صدمین سالروز روابط روسیه- افغانستان نظر به حساسیت وضعیت کنونی در افغانستان، در رده دوم اهمیت قرار گرفته و به جای آن صحبت روی یک اصول مشترک صلح بین حامد کرزی و طالبان در درجه نخست قرار دارد. ملا برادر به همین منظور پیشاپیش به مسکو دعوت شده و مشارالیه این دعوت را به امید دستیابی به توافقی که در آن دست طالبان بالا باشد؛ لبیک گفته است. سخنگوی طالب، این مذاکرات را «غیررسمی» خوانده اما بدون شک، ابعاد تعیین کنندۀ یک سازش سیاسی در همین مذاکرات غیر رسمی مورد بررسی قرار می گیرد.
امریکا و روسیه در عقب صحنه مذاکرات ناظر اند و از یک انکشاف جدید استقبال می کنند.
حصول یک توافق تازه با جنبه های تازه تر بین هیات اعزامی به رهبری حنیف اتمر و حامد کرزی با طالبان، مرگ زودرس حکومت غنی را در قبال خواهد داشت.  این تماس ها هرگاه برای تغییر دادن عاجل وضعیت کوردینه شده باشد، درصورت توافق روسیه و امریکا بر اجندای آن، باعث ایجاد یک رویداد تاریخی در افغانستان خواهد شد.