-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ خرداد ۷, سه‌شنبه

فرانسه؛ پناهجوی بی‌خانمان افغان خودکشی کرد

حبیب، پناهجوی ۲۷ ساله افغان روز شنبه در «پارک گلسی» استراسبورگ در شمال شرق فرانسه دست به خودکشی زد و جان سپرد.

او که ۶ ماه پیش وارد فرانسه شده بود از حدود یک ماه قبل بی‌خانمان شده بود. او از آن زمان در اردوگاه بی‌خانمان‌های پارک گلسی و زیر چادر زندگی می کرد.

یکی از آشنایان حبیب که او نیز در این پارک در چادر زندگی می کند گفت: «برای رفتن به توالت بیدار شدم و در این لحظه بود که دیدم او خودش را از درخت آویزان کرده است.»

در پی این حادثه آنچه در میان جمع ۵۰ نفره‌ بی‌خانمان‌های فرانسوی، گینه‌ای و رومانیایی که در این پارک زندگی می کنند، قابل مشاهده است، اندوه و خشم جمعی است. آنها خود را سرزنش می کنند که چرا نتوانسته‌اند زودتر از شکنندگی و یاس او باخبر شوند.

ادسون لفتور ۳۳ ساله، یکی از بی‌خانمان‌های این پارک می گوید :«ما که خودمان در خیابان زندگی می کنیم و هیچ تجربه‌ای برای کمک اجتماعی‌ نداریم، به او کمک کردیم، به او غذا دادیم و در چادرمان جایی برای خوابیدن به او دادیم، تمام چیزهایی که دولت برای او انجام نداد.»

ادسون لفتور می گوید که این «دولت است که او را کشته است و ما نمی خواهیم که مرگ او نادیده گرفته شود.»