-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ اردیبهشت ۲۸, شنبه

نماینده آلمان: سخنگوی ارگ غیرمسوولانه گپ می زن


محمدجواد رحیمی
مارکس پوتزل نماینده خاص جرمنی برای افغانستان در واکنش به نشر یک خبر دروغ توسط معاون سخنگوی ارگ و تلویزیون ملی گفته است، "این غیر مسؤلانه و پیش از وقت است و تلویزیون ملی سخنگوی رسمی ارگ نیست". داستان از آنجا آغاز می گردد که آقای پوتزل نماینده خاص جرمنی ضمن دیدار با اشرف غنی، پیرامون مذاکرات بین الافغانی صحبت می کند. بعد از آن، صمیم عارف معاون سخنگوی ارگ و تلویزیون ملی کشور با نشر تصاویر نماینده خاص جرمنی با آقای غنی در صفحه تویتر ایشان می نویسند، "پس از تلاش های ناکام برای برگزاری گفتگوهای بین الافغانی در دوحه، حکومت آلمان توافق کرده است تا گفتگوهای مستقیم میان حکومت و طالبان را بعد از عید مساعد سازد و آقای غنی از این ابتکار جرمنی استقبال کرده است".

متعاقبأ، آقای پوتزل نماینده خاص جرمنی برای افغانستان در صفحه تویتر اش در واکنش به دروغ پراگنی های معاون سخنگوی ارگ و تلویزیون ملی نوشته است، "این غیر مسؤلانه و پیش از وقت و تا اکنون هیچ چیزی توافق نشده است". آقای پوتزل این را نیز نوشته است، "مهم است تا تذکر داد که تلویزیون ملی سخنگوی رسمی ارگ نیست". بدتر از همه اینکه معاون سخنگوی ارگ و تلویزیون ملی، بعد از واکنش تند نماینده خاص جرمنی، گزارش ها و خبرنامه های ایشان را از صفحات تویتر حذف کرده اند.

در این شکی نیست که آقای غنی و همدستان اش برای حفظ چوکی و منافع شخصی، از هیچ نوع سعی وتلاش دریغ نکرده و نمی کنند اما استفاده ابزاری از تلویزیون ملی و صرفأ برای تقویت جایگاه و دیدگاه شخصی ارگ، یک خیانت بزرگ و یک اقدام غیر انسانی و ضد دموکراسی می باشد. تلویزیون ملی با این گونه اقدامات، ملی بودن اش را شدیدأ زیر سوال برده است.

در عین حال، اینگونه دروغ پراگنی ها توسط تلویزیون ملی و سخنگویان ارگ، همانگونه که رابطه میان کابل و واشنگتن را تنش آلود نمودند، رابطه میان کابل و جرمنی و سایر حامیان بین المللی را نیز متضرر خواهند کرد. امیدوارم که برای جلوگیری از اینگونه استفاده جویی ها، جوانان، رهبران و احزاب سیاسی و نهادهای مدنی کشور مسؤلیت و مکلفیت ایشان را بخوبی ادا نمایند.