-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ اردیبهشت ۲۶, پنجشنبه

بانوی اندیشه ورز در مقام ریاست افغان فیلم

صحرا کریمی مثل مشاوران ارشد نمایشی، «دولتی» نخواهد شد.فراز آیی صحرا کریمی نمایندۀ برجسته سینمای اندیشه گرا در افغانستان به جایگاه مدیریت نهاد سینمایی دولتی، اتفاقی خجسته است. اما در وضعیتی که داروندار بایگانی افغان فیلم در قیمومیت شخصی خاندان احمدزی قرار گرفته، احتمالاً ایشان با ملاحظاتی دست و پاگیر و کارشکنی های نادری رو به رو خواهد بود.

با این حال صحرا کریمی این امکان را خواهد یافت که با آگاهی از اسرار درون افغان فیلم، کتاب خاطراتی بنویسید و یا از مجموعه داشته های بایگانی آن جا چیزی حادثه ساز استخراج کند.
نادری نادری، رئیس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری افغانستان در صفحه توییتر خود نوشته: "افغان‌فلم، قدیمی‌ترین شرکت دولتی فیلم‌سازی در افغانستان از طریق یک روند شفاف صاحب نخستین رئیس زن شد. صحرا کریمی فیلم‌ساز شناخته شده افغانستان از هفته پیشرو مسئولیت این نهاد دولتی را به عهده می‌گیرد."

صحرا کریمی، بازیگر و فیلم‌ساز متولد ایران است که مدرک دکترای کارگردانی فیلم را از دانشگاه فیلم و تلویزیون اسلواکی بدست آورده.

فیلم‌های 'زنان پشت‌فرمان رانندگی'، "نسیمه، خاطرات روزانه دختری مهاجر" و "در جستجوی خیال" به کارگردانی او جوایز بین‌المللی بدست آورده‌اند.