-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ خرداد ۲۳, پنجشنبه

ترامپ بدنبال کیش و مات کردن رژیم ملاهاست

واشنگتن‌پست نوشت: ترامپ روز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با همتای لهستانی خود در کاخ سفید، در پاسخ به سؤال یک خبرنگار در خصوص تنش‌های اخیر با رژیم ایران بیان داشت: من امیدوارم که بتوانیم با آنها مذاکره کنیم و کنار بیاییم. اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم عالی است، و اگر نتوانیم، باز هم عالی است!

یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل در تهران در باره مواضع رئیس جمهور آمریکا در قبال رژیم ایران گفته: ترامپ از طریق درخواست مذاکره به دنبال کیش و مات کردن جمهوری اسلامی است.

مهدی مطهرنیا گفت: ترامپ با اعلام آمادگی برای مذاکره با رهبران نظام می خواهد راه دیپلماسی پنهان را برای جمهوری اسلامی تنگ‌تر کند.

این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل ادامه داد: ترامپ تلاش می‌کند تا از طریق مذاکره در وهله نخست مسائل مربوط به جمهوری اسلامی و آمریکا را حل کند. اگر نظام ایران مذاکره را بپذیرد، با توجه به آنچه در داخل ایران در رابطه با آمریکا چندین دهه است معرفی شده، این معنی را دارد که جمهوری اسلامی از مواضع خود عدول کرده و نظام را وادار به عقب نشینی کرده است.

وی افزود: در صورتی هم که مذاکره پذیرفته نشود، این جمهوری اسلامی است که دست رد به مذاکره زده و لذا اجماع بین‌المللی و منطقه‌ای را علیه نظام فراهم کند، در واقع ترامپ به دنبال این است که جمهوری اسلامی را در وضعیت کیش و مات قرار دهد و در بین افکار عمومی در دو بخش نخبگان و توده‌ها و در گستره بین‌المللی، جمهوری اسلامی را به‌عنوان بازیگر مذاکره گریز معرفی کند.