-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ خرداد ۱۲, یکشنبه

مذاکره ایران- امریکا عقب درهای بسته ادامه دارد


مصاحبه سعید لیلاز اقتصاددان نام آشنای اصلاح طلب با "امتداد" درباره سفرنخست وزیر ژاپن به ایران:

اگر سفر نخست وزیر ژاپن به تهران انجام شود، معنای این امر این است که مذاکراتی میان ایران و آمریکا در جریان بوده و این مذاکرات به نتایج اولیه رسیده است. در واقع سفر نخست وزیر ژاپن به تهران به معنی آغاز مذاکرات نیست، بلکه به این معناست که این مذاکرات به نتایج ابتدایی رسیده است.

دو کشور ژاپن و کره‌جنوبی بعد از جنگ جهانی دوم پذیرفته‌اند که در سیاست خارجی به عنوان یکی از ایالت‌های آمریکا باشند، به همین دلیل، هیچ تصمیمی مستقل از خواست ایالات متحده آمریکا نمی‌گیرند. بعد از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ نیز علی‌رغم مراودات گسترده تجاری میان ژاپن و ایران، هیچ کدام از نخست وزیران ژاپن با لحاظ کردن ناخشنودی آمریکا از ایران، تا کنون به کشورمان سفری نداشته‌اند.

اگر مذاکرات به نتیجه نرسیده بود، ژاپن با لحاظ کردن منافع آمریکا، اساسا خود را درگیر چنین ماجرایی نمی‌کرد. در واقع ورود ژاپن به موضوع، به معنی مذاکره شبه مستقیم با آمریکا است. البته نباید در مورد این مذاکرات، اغراق کرد زیرا در کوتاه مدت به نتیجه نمی‌رسد و در خوش‌بینانه‌ترین حالت دو سال طول خواهد کشید.