-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ تیر ۶, پنجشنبه

کدام اهداف در ایران قرار بود با موشک زده شود؟

گزارش عبدالله شهبازی
از ساعت ۳ تا ۴:۳۰ بعدازظهر پنجشنبه، ۲۰ جون ۲۰۱۹/ ۳۰ جوزا ۱۳۹۸ در اتاق وضعیت ویژه کاخ سفید جلسه‌ای با شرکت ترامپ و سران کنگره (نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان از حزب دمکرات، میچ مک‌کانل رئیس فراکسیون حزب جمهوری‌خواه در  سنا، چاک شومر رئیس فراکسیون حزب دمکرات در سنا و رؤسای کمیته‌های امنیت ملی کنگره) و مقامات نظامی و اطلاعاتی دولت آمریکا برگزار شد.

از حوالی غروب پنجشنبه برخی خبرنگاران مقیم واشنگتن از حمله تلافی‌جویانه قریب‌الوقوع به ایران خبر دادند. ساعت ۸:۳۲ ب ظ محمد منظرپور،‌ خبرنگار مقیم واشنگتن، در توئیت خود نوشت که کاخ سفید کنگره را قانع کرده که حملات محدود واکنش تلافی‌جویانه از سوی ایران نخواهد داشت و بدینسان حمله به مواضع ایران در حوالی تنگه هرمز قریب‌الوقوع است.

ساعت ۹:۵۸ ب ظ فرناز فصیحی، نویسنده ارشد وال استریت جورنال، در توئیت خود نوشت: «این فکر که سپاه پاسداران حملات محدود به مواضع نظامی ایران را تلافی نخواهد کرد تخیلی خطرناک است. هر کس این ایده را به کنگره قبولانده یا ساده است یا متوهم.»

حوالی ساعت ۱۰ در وبسایت روزنامه نیویورک تایمز گزارشی منتشر شد که در نسخه چاپی جمعه این روزنامه درج می‌شود. طبق این گزارش، ترامپ در جلسه بعدازظهر پنجشنبه با مشاوران کاخ سفید و مقامات اطلاعاتی و نظامی و سران کنگره،‌ پس از بحث پرتنش، سرانجام دستور حمله به برخی اهداف ایران را صادر کرد. این حمله قرار بود در ساعت ۷ بعدازظهر پنجشنبه به وقت شرق آمریکا/ ۳:۳۰ صبح جمعه به وقت تهران انجام شود. مقدمات کار آغاز شده بود که ترامپ ناگهان دستور خود را لغو کرد.

گفته می‌شود در جلسه فوق مایک پمپئو (وزیر خارجه)، جان بولتون (مشاور امنیت ملی) و جینا هاسپل (رئيس سیا) از حمله نظامی محدود به ایران طرفداری کردند ولی مقامات ارشد پنتاگون هشدار دادند که چنین اقدامی به وخامت بیشتر اوضاع منجر شده و برای جان نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه خطرناک است.

در صورت صحت شایعات پخش شده در محافل خبری واشنگتن و گزارش نیویورک تایمز، بنظر می‌رسد آنچه ترامپ را به لغو فرمان حمله واداشت نگرانی او از واکنش شدید ایران بود که در توئیت ۹:۵۸ خانم فرناز فصیحی بازتاب یافته است.

رفتار ترامپ در روز پنجشنبه ۲۱ جون (دستور حمله به ایران و سپس لغو آن) اینگونه است. ترامپ نه تنها از خود «تصویری انسانی» ارائه داد،‌ و بنظر من از آغاز قصد او برای حمله به ایران واقعی نبود، بلکه نشان داد که به سادگی می‌تواند رهبران حزب دمکرات حاضر در جلسه کاخ سفید (نانسی پلوسی و چاک شومر) را مانیپوله کند و تأئيد آنان را برای حمله به ایران به دست آورد. این گاف بزرگی برای رهبران حزب دمکرات و دستاورد مهمی برای ترامپ است که علی‌القاعده در تبلیغات انتخابات ۲۰۲۰ از آن بهره برده و ادعای مخالفت دمکرات‌‌ها با جنگ را هجو خواهد کرد.