-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ تیر ۵, چهارشنبه

مذاکرات ناکام مایک پمپئو در دهلی نو


مقامات هندی به وزیرخارجه امریکا گفته اند که تأمین انرژی از ایران به منزله یک بحث دفاعی برای آن کشور است. 
جریان نشست خبری مشترک بین وزیرخارجه هند و امریکا را مشاهده کردم.

 از مجموع گفتار دو طرف به خصوس وزیرهندی این طور برداشت کردم که فضای مذاکره عاجل و جدی بین دو طرف، داغ و جنجالی بوده است. وزیر هندی با صراحت افاده داد که بین سیاست امریکا و هند در بستر ایران تفاوت وجود دارد و ما به مقتضای منافع خویش عمل می کنیم. وزیر هندی یک اندازه آشفته به نظر می رسید و تاکید کرد که هند با ایران مشترکات تجاری بسیار مهمی دارد. نمی توان حدس زد که هند درکمپاین علیه ایران در کنار امریکا قرار گیرد.

به نظر می رسد که در سطح عمومی مثلاً امنیت انتقال انرژی در منطقه ( احتمالاً در صورت حمله امریکا برایران) ظاهراً نظرات جانبین به هم نزدیک بود؛ اما در جزئیات ماجرا تنش ها و تضاد سختی بین هند و امریکا در برخورد با ایران وجود دارد. وزیر هندی حتی با لحنی قاطع به خبرنگاران گفت که با مایک پمپئو در باره سرنوشت بندرگاه تجاری چاه بهار هیچ مذاکره ای نکرده است. در زبان دپلوماسی این بدان معناست که موضوع چاه بهار با توجه به کشاکش های جاری برای هندوستان غیر قابل مذاکره است.