-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ تیر ۵, چهارشنبه

مایک پمپئو درکابل؛ بحث بر تدابیر جنگی علیه ایران

آیا حامد کرزی یگانه سیاستگر جانشین دکترغنی در صورت تشکیل ادارۀ مؤقت نیست؟مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا درگرماگرم نبرد احتمالی با ایران در گستره منطقه، به کابل رسید و ایران را مستقیم نشانه گرفت و هشدار جنگ داد. 
درحالی که هیچ علامتی از صلح در افغانستان پدیدار نیست، آقای پومپئو گفت:"به سود ایران نیست که روند صلح افغانستان را برهم بزند. امیدوارم ایران این را بداند. پیشرفت روند صلح افغانستان به سود تمام بازیگران منطقه است و غرب افغانستان مرز طولانی با ایران دارد."
سخنان پمپئو درکابل، براساس یک برنامه اضطراری و تنظیم شده بر زبان رانده شد و ارزیابی مهندسی شده از یک نبرد نظامی است که احتمالاً در راه است.
وزیر خارجه آمریکا افزود: "ما تمام تدابیر لازم امنیتی را روی دست می‌گیریم تا اگر ایران بخواهد دخالت‌هایش در افغانستان را افزایش دهد، با آن برخورد کنیم. ولی امیدواریم آنها تلاشی برای برهم زدن روند سیاسی افغانستان که ما درآن دخیل هستیم، نکنند."
امریکایی ها از آماده گی های ایران برای کوبیدن پایگاه های امریکا در افغانستان در صورت شعله ورشدن آتش نبرد مشوش اند. و اما حضور حامد کرزی در مجلس رسمی وزیرخارجه امریکا با دکترغنی غنی و عبدالله، به معنا بود؟ دیریست که به کرزی به عنوان پل رابطه بین روسیه، ایران، طالبان و امریکا نگاه می شود. کرزی مخالف پالیسی بارک اوباما بود؛ اما با مجموعه سیاست های ترمپ در برخورد با طالبان همسویی دارد. کرزی امروزی مخالف امریکا نیست و به عنوان نماینده غیررسمی طالبان و پالیسی های روسیه و ایران در تعاملات سیاسی حضور می یابد. درشرایطی که تظاهرات نامزدها برای برکناری غنی شروع شده است،  آیا حامد کرزی یگانه سیاستگر جانشین دکترغنی در صورت تشکیل ادارۀ مؤقت در نظرگرفته خواهد شد؟