-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ خرداد ۲۸, سه‌شنبه

درخت ریشه دار فساد در هوانوردی

این گزارش به نام پوپل حامد همرسانی شده
اشاره: حوصله نداشتم این گزارش را اصلاح شده نشر کنم. متن اصلی اش را دربرگه گذاشتم. گزارشنامه افغانستان
ماجرای تبدیلی یک دختر خانم ک قبلاً سکرتر ریاست امنیت هوانوردی بود و رئیس آن تبدیل شد و بعد رئیس مالی به کمک رئیس منابع بشری خواست با تبدیل کردن آن دختر در بخش تحت امر خودش هم بهره برداری جنسی و کند هم با استفاده از آن از شرکت های قراردادی رشوه بگیرد که با مخالف شدید سرپرست جدید مواجه شد و ناکام ماند. بخشی از این یافته ها و اسناد دست ما هست و در صورت صحت و تصدیق از منابع ما، آنرا نشر خواهیم کرد.  بدون شک که خروج از لست سیاه اروپا، یک آجندای مهم برای دولت رییس جمهور غنی به شمار می رود و این مهم می تواند برای آقایان غنی و عبدالله مقبولیت و اعتبار بین المللی کمایی کند. بدون شک که این کار ممکن است مشروط به این رهبری اداره هوانوردی ملکی به جای پرواز به قلب دختران خوشکل و استخدام سکرتر دختر خانم و مشاجره و جنجال برای توظیف دختران معرفی شده از پروموت در بخش تحت امر خود شان به فکر تهیه اسناد جهت پرواز به قلب اروپا باشند. حالا می گوییم که رییس جمهور قبل از خروج از لست سیاه اروپا اول رییسان اداره هوانوردی را از لست سیاه فساد اخلاقی بیرون کند که اینجا چند نمونه آن خدمت نوشته می شود.

جالب اینجاست که اخیرا در مطلبی در صفحه هوانوردی خواندم که رییس عمومی این اداره داد از خروج و تفتیش و پیشرفت زده بود و اذعان کرده بود که کار با هوانوردی مایه ماهات و افتخار است البته چند شرط هم داشت. حالا ما می گوییم که نه جناب رییس صاحب به این دلایل مایه افتخار که نیست خیر حتی مایه خجالت و سرافکندگی است. در اداره که برای توظیف دختران معرفی شده بخش پروموت که صاحب قد و قواره خوشکل هستند روئسایش باهم درگیری لفظی کنند، توقع کار نداشته باشید؛ خروج از سیاه اروپا که خیر‌. در اداره که حتی از حواله پول تضمین یک شرکت قراردادی رشوت خواسته شود و یاهم شرکت مجبور شود که میوه خشک عید آمر و رییس بخش مربوطه را بخرد، مایه ننگ است. 
کارکردن با اداره که ریاست منابع بشری است به موردگاو خانه مشهور باشد، بی عزتی و تنها از وجدان های مرده انتظار می رود. کار کردن در اداره که آمر یک بخش اش به جرم فساد اخلاقی و آزار جنسی یک همکار خانم اش، به جای انفکاک و معرفی به سارنوالی، تقدیر و به یک ولایت دیگر تبدیل شود، مایه ننگ و نفرت است. کار کردن در اداره که یک مشاور خارجی شرکت طرف قراردادش روزانه شش صد دالر معاش دریافت کند اما ماکولات کارمندانش در سالنگ شمالی و جنوبی حیف و میل شود، مایه ناامیدی است.  کارکردن در اداره که مکتوب اش از یک ریاست به ریاست دیگر که چند متر باهم فاصله ندارند در دو هفته برسد مایه سرفکندگی و خجالت است. کار کردن در اداره که چند رییس اش یک دختر خانم خوشکل را سکرتر انتخاب کرده اند، خلاف تمام معیارهای اجتماعی و اخلاقی است. کار کردن در اداره که آمر جندرش به جای لابی برای زنان بیچاره و بی حقوق، به فکر موردگوی برای مشاور و چند رییس مشخص باشد؛ خیلی آزار دهنده است.

کار کردن در اداره که رییس منابع بشری اش برادر خود را خلاف قانون یک روز آمر میدان هوایی پکتیا و یک هفته بعد بدون هیچ گونه طی مراحل قانونی در یک بست چهار در یک ریاست و آنهم در یک بست تخصصی مقرر کند، مایه شرم و رو سیاهی است.
کار کردن در اداره که رییس منابع اش سواد خواندن در حد یک رقعه ضروری را نداشته باشد، اداره را به قرن حجر می کشد. کار کردن در اداره که از ۲۰ افغانی پول نان چاشت کارمندانش دزدی می شود، ناراحت کننده و آزار دهنده است. اداره که معیار تقرر و توزیع معاش امتیازی برای کارمندانش شرط دختر خوشکل بودن واسطه داشتن است، ناامید کننده است، اگر قبول ندارید یکبار به ریاست این بخش رفته و از نزدیک ببینید که چه جریان دارد و با چند دختر خانم سینگار کرده و آرایش کرده روبرو می شوید.
کارکردن در اداره که یک ساله ماکولات کارمندان غریب و بیچاره اش اجرا ولی به جیب چند رییس مشخص بریزد، جای خجالت است. کار کردن در اداره که ریاست منابع بشری اش از یک فامیل بچه خاله، ماما و برادر و باجه مقرر شده باشد، باعث ناامیدی و شکست است.
اداره که رییس منابع بشری آن به کارمندان اش بگوید که دل جمع کارتان را کنید چون هیچ بیگانه ای (تاجک، هزاره، ازبک و...) در میان شما نیست همه پکتیاوال هستیم، هیچ کس کاری نمی تواند، تا من هستم هیچ هزاره و ازبکی این جا مقرر نخواهد شد، جای ناامیدی است. کارکردن در اداره که از تیل موترهای خدماتی و روغنیاتش دزدی شود، جای شرم است.

اداره که فساد اخلاقی در آن به اوج خود رسیده است و منابع بشری اش به موردگاو خانه مشهور باشد و سر تقسیم دختران خوشکل معرفی شده از پروموت میان چند رییس اش مشاجره شود، توقع خروج از لست سیاه اروپا را که خیر توقع شمولیت در لست سیاه مردم را داشته باشید.
حالا خدمت جناب نادر نادری رییس محترم کمیسیون اصلاحات اداری عرض شود که در چنین اداره ای با داشتن چنین رییس فاسد منابع بشری کسی جراآت میتواند دختر و خانم اش را برای کار بفرستند؟ آیا با ادامه این وضعیت استراتژی حمایت از زنان در ادارات شکست اخلاقی نخواهد خورد؟ 

آیا وجدان شما قبول می کند که در یک قدمی شما جناب نادری صاحب، چنین فساد و بد اخلاقی جریان داشته باشد؟
باری از یک هموطن شنیدم با این فساد اخلاقی که نمونه بارزش منابع بشری اداره هوانوردی است، از نظام طالبانی طرفداری می شود و این روحیه از نظر روانی روی شدت ناامنی ها و تشویق تفکر طالبانی و افراطی نقش دارد.
خواهش می شود به این وضعیت پایان دهید و نگذارید مردم بیش از این جرآت فرستادن دختران شان برای کار در اداره هوانوردی را از دست بدهند.

توقع ما از ریاست محترم عمومی اداره هوانوردی که جناب داکتر صاحب وفایی زاده هستند باشد برای بعد. چون ایشان خودش از این جریانات با خبر هستند و چون تازه آمده اند و اگر چنانچه شریک نباشند که یقینا نیستند، حتمن رسیدگی خواهند کرد. رییس صاحب جمهور کم و بیش در جریان وضعیت آشفته هوانوردی هست، چون اخیرا معین عملیاتی این اداره به اتهام بی کفایتی برکنار و شماری را هم اخطاریه داده است. البته گزارشاتی که هیئت های محترم اداره عالی تفتیش و مقام عالی ریاست جمهوری نوشته کمی مدارا کرده اند، از فساد اخلاقی و ازار و اذیت زنان در این اداره ننوشته اند چون اگر در گزارشات رسمی این موضوعات بیاید اول به حیثیت دولت برمی خورد و دوم خارجی ها چون واقعن طرفدار حضور زنان هستند کمک های شان را از بخش هوانوردی قطع می کنند.
از تمام رسانه ها و خبرنگاران صمیمانه تقاضا می شود تا جهت پیگیری این موضوعات با رئیسان و بخش مطبوعات اداره هوانوردی ملکی در تماس شده و مردم و رهبری دولت به خصوص جلالتمآب رئیس جمهور را که سخت مخالف انسان های فاسد و بد اخلاقی است و اخیراً گزارشات و اتهامات فساد اخلاقی رئیس جمهور را خشمگین کرده، در روشنایی کامل قرار دهند. در صورت نیاز و البته اعتماد لازم هر خبرنگار و سارنوالی که خواستار مطالعه اسناد مرتبط به موضوعات بالا و یا هم شنیدن چند کلپ صوتی و تصویری ناشی از فساد اخلاقی و مالی در اداره هوانوردی ملکی باشند را خدمت ارسال خواهند کرد.