-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ خرداد ۲۰, دوشنبه

سخنان غیرواقعی در مصاحبه حمدالله محب


گفت و گوی حمدالله محب با شبکه طلوع را شنیدم. لحن و  حالتش، نسبت به محتوای سخنانش درکُل تکان دهنده بود. بُغض، مجبوری و گیرافتاده گی تاریخی در صدایش موج می زد. دلم برای همه ای ما سوخت. ایشان گفت که  نگرانی دولت افغانستان در مورد مذاکرات صلح آمریکا و گروه طالبان "تا اندازه رفع شده" و در حال حاضر آمریکا معلومات مربوط به این مذاکرات را با دولت افغانستان در میان می‌گذارد. اما واقعیت این است که چنین نیست. محب از نظر روانی درحال تعلیق قرار گرفته است.
او گفت سیاست پاکستان در جهت مثبت در حرکت است. این همان خوش خیالی ساری است که هر مقام افغانستان بالنوبه به آن مبتلا می شوند وسپس تب شان فروکش می کند.
درین حال مهم ترین جنبه سخنان حمدالله محب این بود که در سفر اخیرش به پاکستان و دیدار با ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده ستاد مشترک نیروهای زمینی ارتش پاکستان، متوجه شده که او "به دلایل اقتصادی خواهان تامین صلح" در افغانستان است.
اما آقای محب تاکید کرد که پاکستان همچنان از گروه طالبان حمایت می‌کند و بدون پرداختن به نگرانی‌ها و خواسته‌های پاکستان امکان توافق و صلح با گروه طالبان ناممکن است. 
پس درسیاست پاکستان هیچ تغییری نیامده است. اگر سیاست شیادانه غنی درسطح داخل، شکاف و دو دسته گی را پهن تر نمی کرد، افغانستان درموقعیت مسلط می توانست از مجبوریت های اقتصادی پاکستان، امتیازات استراتیژیک بگیرد. اما حالا معادله برعکس شده است.