-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ تیر ۵, چهارشنبه

تنها مکانی در ایران که زنان با مردان برابرند؛ زندان است

فائزه هاشمی در همایش "شناخت زیست پنهان، ورای دیوارهای زندان زنان"، که با حضور فعالان مدنی برگزار شد. درباره دوران زندان خود در جمهوری اسلامی گفت:

من به عنوان یک زندانی تجارب زیادی دارم. اطلاعاتی که از زندان‌های عادی دارم بر اساس آمار است.  زنی زندانی به نام راحله ۱۳ سال تجربه زندان در میان زندانیان غیر سیاسی را داشت.

زمانی که بخشی از زندانیان سیاسی را به زندان زنان عادی برده بودند، او تحت تأثیر آن‌ها قرار گرفته بود و بعدها به عنوان زندانی سیاسی به اوین آمد. من در بند سیاسی زندان اوین بودم که زندانیان سیاسی، عقیدتی و امنیتی آنجا بودند. راحله برای ما گفت که در زندان زنان عادی در فروشگاه‌ها همه چیز گران‌تر است و دلال‌ها اجازه ورود خوراکی به زندان نمی‌دهند، این در حالی است که این زندانیان عموما از قشر کم‌درآمد هستند. اگر بخواهیم اصول قانون اساسی و حتی اصول حقوق‌بشری پذیرفته در کشورمان را هم مد نظر قرار دهیم می‌بینیم آن‌طور که باید و شاید این اصول درباره آن‌ها اجرا نمی‌شود و زنانی که همه قوانین در کشورشان به نفع مردان است، در حوزه مجازات‌ها هم‌سطح مردان هستند.