-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مرداد ۹, چهارشنبه

زور آزمایی ناوگان ها در خلیج فارس

رزمایش بحری مشترک ایران و روسیه در خلیج فارس

به گزارش پیک نت، در روزهای گذشته مراسم روز نیروی دریائی روسیه در دومین شهر بزرگ روسیه "سن پطرزبورگ" برگزار شد. به همین مناسبت پوتین با یک مینی زیر دریائی به اعماق خلیج فنلاند رفت تا در یک بازدید نمادین از زیر دریائی اتحادشوروی وقت که در سال 1942 در جریان جنگ توسط آلمان نازی غرق شده بود دیدن کند. در مراسم روز نیروی دریائی مهمان هائی نظامی از کشورهای مختلف شرکت داشتند، از جمله از جمهوری اسلامی فرمانده نیروی دریائی ارتش.

فرمانده نیروی دریائی ایران پس بازگشت به ایران نکاتی را در ارتباط با رویدادهای آینده در خلیج فارس و تنگه هرمز مطرح کرد که می تواند بسیار مهم و استراتژیک باشد. او از مانور مشترک نیروی دریائی ایران با نیروی دریائی روسیه درآینده نزدیک در تنگه هرمز و خلیج فارس خبر داد که عملا صف آرائی است در برابر ناوگان کشی امریکا و انگلستان و احتمالا برخی متحدان اروپائی آنها در خلیج فارس و حتی فراتر از آن، پیش بینی و پیشگیری از حمله نظامی به ایران. فرمانده نیروی دریائی ایران گفت: وقتی از مانور مشترک در اقیانوس هند صحبت می کنیم بخش مهم و قابل توجه آن منطقه شمال اقیانوس هند است که به دریای مکران، تنگه هرمز و همینطور خلیج فارس متصل می شود.

ما اکنون یک توافقنامه برای گسترش همکاری های نظامی میان تهران و مسکو داریم. که آن را من به نمایندگی از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی امضاء کردم. بندهایی از این توافقنامه دارای طبقه بندی است اما در مجموع هدف از امضای آن، توسعه همکاری های نظامی میان دو کشور است و قطعا بخش اعظمی از آن شامل نیروهای دریایی دو کشور می شود و می توان گفت برای نخستین بار است که چنین توافقی بین دو کشور صورت می گیرد و نقطه عطفی در همکاری های نظامی تهران و مسکو به حساب می آید.