-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مرداد ۵, شنبه

در رزمایش گاه استراتیژیک پنجشیر چه خبر است؟


علایم تغییر سیاست پاکستان دربرابر تاجیکان افغانستان
روزنامه ماندگار گزارش کرد که شهریار افریدی، نمایندۀ ویژۀ نخست‌وزیر پاکستان و وزیر پاکستان در امور ایالاتی و سرحدی این کشور، برای ادای احترام و اتحاف دعا به مزار شهید احمدشاه مسعود، قهرمان ملی کشور به ولایت پنجشیر رفت.
آقای افریدی در مزار شهید مسعود گفته است که مبارزات شهید احمدشاه مسعود در زنده‌گی او تغییر ایجاد کرده است. افریدی گفته است:
«این مرد افسانوی انگیزهٔ تغییر در زنده‌گی من شد».

شهریار آفریدی که جوان‌ترین وزیر مقتدر پاکستان است، افزوده است: «شهید مسعود نه‌تنها قهرمان افغانستان، بلکه نماد آزادمنشی و وطن‌دوستی در قرن ۲۱ بود، مبارزات و رسالتمندی او مشعل راه برای هر آزادی‌خواه جهان است. آنچه از سالیان دراز از مبارزات این مرد افسانوی می‌شنیدم، انگیزهٔ گردید برای تغییر در زنده‌گی من».
این وزیر پاکستانی می‌گوید که احمدشاه مسعود تنها قهرمان افغانستان نیست، بلکه «قهرمان هر فرد و هر کشور است، تعهد و مبارزات او انگیزه‌یی برای هر فرد جهان است.» شهریار افریدی اظهار داشته که او از سال‌های دور قصه‌هایی از مبارزات احمدشاه مسعود و مردم افغانستان می‌شنیدم است.
علاوه برین، در ماه های اخیر و موازی با پیشرفت مذاکرات طالبان با امریکا، حکومت پاکستان مجامع و نهاد های نو تاسیس تاجیکان درپاکستان را پروبال بخشیده و آنان را به موضع گیری های قومی تشویق می کند. با این کار دو هدف را دنبال می کند. یکی ایجاد موازنه قدرت با طالبان و دوم زمینه سازی برای کنترول دایمی طالبان. رهبران تاجیک پاکستان اخیراً از عبدالطیف پدرام به طرز شایانی میزبانی کردند. پاکستان، هژمونی آینده خود را در همسویی با پشتون و تاجیک تعریف می کند. پاکستان از صبح فردای نبرد تاریخی احمد شاه مسعود در آزمون قدرت نتیجه گرفته بود که تاجیک محور اصلی مقاومت نظامی و سیاسی علیه پاکستان است.  در زمان مارش چند جانبه طالب برای تسخیر کل افغانستان، این تفکر نهادینه گردید؛ اما در آن زمان پاکستان حاضر به تجدید نظر در پالیسی غالب خود نداشت.
اکنون فرآیند نظام مند سازی دو بارۀ مردم از نظرسیاسی و نظامی تحت زعامت احمد مسعود از دید بازیگران کلان پوشیده نمانده و از احتمال تعاملات بعدی خبر می دهد. با این حال، تهدیدات به هدف فشار بر پنجشیر از استقامت بدخشان شروع شده است و بعد از سقوط کران و منجان، دسته جات بزرگی از نفرات مسلح تروریست در منطقه انجمن هم مرز با پنجشیر تجمع کرده اند.
 درصورتی که اردوگاه تاجیک مانند سال سال های هفتاد برعلیه طالب و پاکستان دست به ایستاده گی بزند؛ تمام پلان های پاکستان دو باره خراب می شود. این سیاست های پیشگیرانه بیشتر هدف منزوی کردن هند را در دراز مدت دنبال می کند. پنجشیر مخالف انکشافات حاصله در دوحه و مسکو است. تا کنون هیچ ضمانتی برای پیروزی این سیاست جدید پاکستان وجود ندارد. هند هنوز ورق بازی خود را به میدان نیانداخته است.