-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ تیر ۱۱, سه‌شنبه

جنرال ها، اخطار تاریخی احمد شاه مسعود را درگوش ترمپ تکرار کردند


پای امریکا در دام تاریخی جنگ افغانستان گیر کرده و از یک موج پیش رانشی خطرناک دستپاچه شده است. دونالد ترامپ در تازه ترین نظراتش در باره جنگ افغانستان می گوید که وی خواستار خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان است؛ اما از این نگران است که افغانستان به پایگاهی برای حملات تروریستی علیه ایالات متحده تبدیل شود.

وی درگفت وگو با شبکه خبری فاکس نیوز به زبان خود اظهار داشت  که من بیم دارم که بعد از خروج نیروهای امریکا،  افغانستان به «آزمایشگاه تروریست ها» تبدیل شود.

 ترامپ بلافاصله در شرح «آزمایشگاه» گفت: « من آن را (دانشگاه) هاروارد تروریست ها می نامم.»

اما در گوش ترمپ، همان ندا و هشداری جاری است که زمانی شادوران احمد شاه مسعود، به عنوان زنگ خطر به گوش جورج بوش پسر خوانده بود. 
اخطار تاریخی مسعود همان جمله ای بود که اینک بعد از هجده سال، دو باره از زبان جنرالان نظامی حاضر درجنگ افغانستان در گوش ترمپ زمزمه می شود. احمد شاه مسعود در جریان سفر به فرانسه چنین اعلام کرده بود:
«پیام من به آقای بوش این است که جنگ افغانستان و وجود پایگاه‌های تروریستی تنها به افغانستان محدود نمانده بلکه دیر یازود این خطرات گریبان گیر امریکا و تعداد بیشتری از کشورها در منطقه و جهان خواهدشد».

 اکنون، ترمپ درجایگاه بوش نشسته است و خودش می گوید:
« فرماندهان نظامی به من گفته اند که مبارزه با تروریست ها در خاک افغانستان بهتر از جنگیدن با آنها در خاک آمریکاست.»