-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مرداد ۱۲, شنبه

صحرا کریمی: اگر می‌ترسیدم، مسوولیت افغان‌فیلم را نمی‌پذیرفتم

خوش درخشد بانویی ارزش گرا در منظومه کوچک بانوان برجسته افغانستان

روبرداری از هفته نامه زیبای جاده ابریشم با مدیریت مسوول رضا لعلیاشاره: صحرا کریمی که او را آنجلینا جولی افغانستان نیز نامیده‌اند به تازه ­گی به عنوان رییس نهاد سینمای دولتی افغان‌فیلم به کار گماشته شده است. وی به مدت ده سال به طور مسلکی و تخصصی در رشته کارگردانی فیلم داستانی و مستند در دانشگاه فیلم پراگ جمهوری چک و دانشگاه فیلم جمهوری اسلواکی تحصیل کرده است. بیش از سی فیلم کوتاه، دو فیلم مستند، بلند ساخته است. در حال حاضر نیز در مراحل اکران فیلم بلند داستانی به نام حوا، مریم و عایشه از ساخته‌های جدیدش قرار دارد. علاوه بر آن مسئولیت ریاست افغان‌فیلم را عهده‌دار شده که با استقبال گرم سینماگران ملی و بین‌المللی همراهی شده است. از جمله آنجا جولی هنرپیشه معروف سینمایی آمریکا برای او تبریک‌نامه فرستاده است. در این گفت‌وگو پای صحبت‌های خانم کریمی نشستیم تا از برنامه‌های او برای افغان‌فیلم بشنویم.

غیر از اینکه دیکور اینجا جدید به نظر می‌رسد، با آمدن شما چه تغییرات دیگری در افغان‌فیلم آمده؟

من تازه دو ماه است که به افغان‌فیلم آمدم و این تغییرات هنوز آغازین هستند. دیکور ظاهری را تا حدودی تغییر دادم؛ چون برای من مهم است در چه فضایی کار کنم؛ از فضای بی‌سلیقه خوشم نمی‌آید و حس مثبتی دریافت نمی‌کنم. اما تنها مکان مهم نیست؛ بلکه همکارانی که با آن‌ها کار می‌کنیم هم باید به شما انگیزه و انرژی دهند. فضای افغان‌فیلم به یک مکان منفعل و دور از خلاقیت و آفرینش تبدیل شده بود و فقط کارهای محض اداری آن هم در حد بیروکراسی‌های اداری در آن انجام می‌شد. کار اداری مخصوص ادارات است و از آن گریزی نیست؛ اما افغان‌فیلم باید فضای آفرینش‌گری و خلاقیت باشد. من در این مدت سعی کردم فضای فیلم‌سازی و فیلم ساختن را برگردانم به افغان‌فیلم و از این بابت تا حدودی موفق شدم. هم‌زمان چند پروژه کوچک و بزرگ فیلم ساختن را راه انداخته‌ایم؛ نظم و ترتیب به فعالیت‌های کارمندان داده‌ایم و هم‌چنین نخستین جشن‌واره سینمای افغانستان را که با پشتوانه دولت است را برگزار می‌کنیم.

راستی، قهوه خانه افغان‌فیلم مشتری دارد؟ مشتری‌ها چه تیپ آدم‌های‌اند؟

هنوز به آن حد نیست که مشتری بیرونی داشته باشیم؛ فضا را بیشتر برای خود افغان‌فیلم درست کردیم. هنرمند نیاز به فضای باز دارد؛ نیاز به محیط آزاد دارد؛ شما نمی‌توانید از داخل فضای بسته اداری؛ اتاق‌های تنگ و تاریک خلاقیت خود را پرورش دهید. فرمول نخست فیلم‌سازی و در کل کار هنری آزادی فضا و مکان است که به آزادی ذهن و فکر هم کمک فراوانی می کند.

جشن‌واره افغان‌فیلم چه وقت برگزار می‌شود و برندگان آن چه جوایزی دریافت می‌کنند؟

جشنواره رقابتی نیست. بیشتر جشن سینمای افغانستان است و نوعی آشتی دادن مخاطب با سینما در افغانستان. از ۱۲ تا ۱۹ اسد در چهار مکان برگزار می شود. ما خواستیم جشن صدمین سالگرد استقلال افغانستان را با تماشای ۱۰۰ فیلم از تاریخ سینمای افغانستان تجلیل کنیم و بدین گونه سهمی هم در فرهنگ‌سازی و هم در احیای دوباره سینمای افغانستان داشته باشیم. که این احیا نخست از ایجاد رابطه مطلوب با مخاطب است.

چه نوع فیلم‌های شامل جشنواره می‌شوند؟

فیلم‌های بلند و کوتاه مستند و داستانی؛ از آرشیف افغان‌فیلم و از فیلم‌سازان جوان؛ ژانرهای مختلف و موضوعات مختلف اجتماعی، جنگی و حتا کودکان.

جشنواره بعد از چند سال برگزار می‌شود؟

افغان‌فیلم برای نخستین بار چنین جشنواره‌ای را برگزار می‌کند و در  تمام ۵۱ سالی که افغان‌فیلم تاسیس شده است؛ هرگز جشنواره‌ای با مدیریت مستقیم این اداره برگزار نشده است و هرگز حکومت هم در چنین برنامه‌هایی سهم نگرفته است. جشنواره  سینمای افغانستان کاملن و تنها از جانب حکومت افغانستان پشتوانه مالی می‌شود.

به آرشیف افغان‌فیلم دست‌رسی دارید، می‌گویند با تدابیر خاص امنیتی نگهداری می‌شود.

افغان‌فیلم صاحب و مالک اصلی و همیشگی آرشیو است و ‌ما تنها نهادی هستیم که بدون هیچ مشکلی به آن دسترسی داریم. آرشیو در داخل ارگ است و به طور طبیعی تدابیری که برای کل ارگ اتخاذ می‌شود برای آرشیو افغان‌فیلم هم در نظر گرفته می‌شود. اما عمدی نیست بلکه جز پروسه نرمال اداری و امنیتی یک اداره و مکان است. آرشیو افغان‌فیلم جز سرمایه‌های ناب فرهنگی و سینمایی و تصویری افغانستان است و نباید بدون پروسه کامل اداری و مسلکی در اختیار عموم قرار گرفته شود.

درخشان‌ترین دوره افغان‌فیلم کدام دوره بوده؟

قبل از اینکه جنگ های تنظیمی و داخلی شروع شود.

غیر از برگزاری جشنواره، دیکور دفتر و ایجاد قهوه‌خانه، چه برنامه‌های دیگر دارید؟

این کارها اقدامات اولیه است و اینکه ما در این دو ماه فقط این سه کار را انجام ندادیم. ما بودجه کامل سال ۱۳۹۹ را تحویل دولت دادیم؛ ما ۲ فیلم مستند بلند را تهیه می‌کنیم. ۳ مستند کوتاه و هم‌چنین کار ساخت ۱۰ فیلم مستند تحت نام « سینمایی که داشتیم» را آغاز کردیم؛ که قسمت نخست آن تمام شده است و در حال تدوین هستیم. در دوماه به نظرم کلی کار انجام داده‌ایم پس مطمین باشید در ماه‌های آینده کارهای بیشتری انجام خواهیم داد.

چند تا سینما فعال است و چه فیلم‌های در آن به نمایش گذاشته می‌شود؟

۲ سینمای دولتی فعال داریم و تمام آنها فیلم‌های درجه چندم هندی و پاکستانی نشان می دهند متاسفانه.

مثلا به شما صد میلیون افغانی دهند با آن چه کار می‌کنید؟

پایه و اساس سینمای ملی افغانستان را طرح ریزی می‌کردم  با ساخت فیلم و اثر و هم‌چنین یک سینما را از بیخ و بن آباد می‌کردم. البته ما چنین بودجه‌ای را تقاضا کرده‌ایم در طرحی جداگانه.

انتظار داشتید آنجیلا جولی برایتان تبریک‌نامه بفرستد؟

انتظار نداشتم اما لطف کردند و نامه تبریکی فرستادند.

۱۳– ظاهرا مردم و مخصوصا زنان را آمدن طالبان نگران کرده، راجع به افغان‌فیلم شما از چه چیزی نگرانی دارید؟

من نگران هیچ چیزی نیستم. کلن انسان ترس نیستم. اگر قرار بود بترسم مسوولیت یک اداره تقریبن به فنا رفته را قبول نمی‌کردم.

متشکرم که وقت گذاشتید!