-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مرداد ۱۵, سه‌شنبه

ایران: توافق طالبان و امریکا مشروعیت ندارد

جواد ظریف رسماْ نسبت به توافقات طالبان و امریکا اعتراض کرد.
به حواله تلویزیون ایران انترنشنال، وزیر خارجه ایران با اشاره به مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه با صراحت اظهار داشت که این مذاکرات و توافقات در غیاب مردم و دولت افغانستان مشروعیت ندارد. 
وی نقش دیگر کشور ها را نیز زیر سوال برد و گفت که کشور ها باید در مذاکرات بین افغان ها نقش حاشیه ای داشته باشند و این که امریکا بدون حضور مردم افغانستان با طالبان مذاکره کرده است، راه حلی برای معضل شمرده نمی شود.

درین حال خبرگزاری فارس به نقل از ظریف نوشت: از ابتدا مخالف هر راهکار تحمیلی از خارج از افغانستان بودیم. ایران در هر هیچ توافقی شرکت نکرده به جز با حضور دولت افغانستان. هرگاه جلسه‌ای با حضور افغان‌ها باشد حضور داریم و جلسه‌ای که دولت افغانستان در حاشیه باشد را جلسه مشروعی نمی‌دانیم چه در حاشیه باشیم و چه نباشیم.

ظریف در بخش دیگری از سخنانش گفت: آمریکایی‌ها با ایجاد فتنه، تنش و بحران هر جا قدم گذاشته است. از افغانستان که پس از 18 سال دارند با طالبان مذاکره می‌کنند که با خفت از افغانستان خارج می‌شوند.
هند یکی دیگر از مخالفان این پروسه است و اینک دکترخلیلزاد بعد از نهایی کردن سند توافق با طالبان جهت قانع کردن هندی ها نسبت به نتایج مذاکرات روانه دهلی شده است. اما بعید است که هندی ها به توافقات بین امریکا و طالبان اهمیت بدهند. هند، طالبان را بخشی از اردوی پاکستان می داند.