-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مرداد ۱۳, یکشنبه

پیش نویس توافق نامه دوحه درحال آماده شدن است

یک مقام طالبان می گوید که آتش بس زمانی نافذ می شود که گفت وگوی بین الافغانی همزمان با اعلام جدول زمانی خروج قوای امریکایی آغاز شود.به حواله روزنامه دیلی تایمز، سهیل شاهین سخنگوی دفترسیاسی طالبان در دوحه در برگه تویترش نوشت که مذاکره بین خلیلزاد و طالبان به روز شنبه آغاز شده و قرار است تا چند روز ادامه یابد. به گفته سهیل شاهین در صورت نهایی شدن توافق دو جانبه تمام نیروهای خارجی طی یک بازه زمانی مشخص از افغانستان بیرون می روند و آنگاه زمینه گفت وگو با همه طرف های سیاسی در افغانستان فراهم خواهد شد. عباس استانکزی رهبری هیات طالبان را برعهده دارد. 
یکی دیگر از مقامات طالبان در گفت وگو با دیلی تایمز اظهارات داشت که همین اکنون کمیته های فنی از سوی هر طرف مذاکرات بحث های شان را در باره پیش نویس پیمان دوجانبه آِغاز کرده و تمرکز اصلی روی خروج قوای امریکایی از افغانستان است. پیش ازین برخی مقامات طالبان در باره خروج قوا در مراحل مختلف اظهاراتی کرده بودند. ظاهراْ پیشنهاد طالبان خروج قوا طی ۹ ماه است اما جانب امریکایی ۱۸ ماه را پیشنهاد کرده است. 
مولوی عبدالسلام حنیفی یکی دیگر از سران طالبان گفته است که آتش بس همزمان با شروع مذاکرات بین الافغانی نافذ خواهد شد که این مساله بعد از اعلام جدول زمانی خروج قوا روی دست گرفته می شود.