-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ شهریور ۹, شنبه

درحوادث کندز پایگاه ۲۰۱ روسیه در تاجکستان دست دارد


اکثر فرماندهان جهادی با شبکه فعال روس ها یک جا کار می کنند. 
گزارشن های اولیه در رابطه به اوضاع ولایت کندز نشان می دهند که والی کندز و نفرات وفادار به او به دسته جات مسلح طالبان همدست اند و برای آنان در سقوط برخی نقاط شهر راه باز کرده اند. 
والی کندز طبق گزارش های اطلاعاتی چندی پیش هم تلاش کرده بود تا طالب ها پل شیرخان بندر را تخریب کنند اما قوای روسی مستقر در آنسوی مرز با آن مخالفت کرده بود. امرالدین ولی عضو شورای ولایتی کندز، ادعا کرده است که سقوط بخش هایی از شهر کندز به دلیل وابسته گی قومی باشنده های آن منطقه با طالبان بوده است.

اداره امنیت ملی احتمالاْ از افزایش رفت و آمد مسوولان نظامی و حکومتی کندز به کشور های آسیای میانه در ماه های اخیر آگاهی دارند. 
ناظران استخباراتی در محل از چندی به این طرف  شاهد رفت و آمد مشکوک سران ولایات کندز و تخار و بدخشان به پایگاه ۲۰۱  روس ها بوده اند و گمان می زنند که این تماس های مشکوک زمینه را فراهم آورد تا مقاومت مردمی علیه طالبان در این سه ولایت کم شود و طالب ها روحیه جنگی بلند کسب نمآیند. در جنگ اخیر کندز سلاح و مهمات جنگی مدرن  روسی به طالب ها داده شد و بعضی از قومندان های محلی و مسؤولان دولتی نیز آنها را همکاری کرد.

     روس ها رابطه قومندان بشیر قانت و میرعلم خان کندز و ده ها سرگروپ های این ولایت را با طالب ها نزدیک ساخته اند تا آنها در مقابل طالب ها مقاومت نکنند.

ذهنیت حاکم در روسیه و کشورهای مسلمان نشین آسیای میانه این است که طالبان یک گروه جنگی افغانی استند ولی داعش یک گروه تروریستی فرامنطقه یی. به همین منظور  حلقات استخباراتی و نظامی روس ها به خاطر جلوگیری از نفوذ داعش در سرحدات شان  از گروه طالبان حمایت میکنند.