-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مرداد ۲۷, یکشنبه

پاسخ تاریخی شاهدخت هندیه به لارنس اشرف غنی

 قصر دارالامان؛ موتر فیشنی بدون سوخت است.
نسبت دکتر غنی به شاه امان الله، حکایت زُهد نمایی منافقانه یک لارنس افغانی الاصل بر منبر مسجد پل خشتی است. هدفش ارشاد و سعادت امت نه، اجرای ماموریت ضد امت ازطریق تخریش عصب های حساس جامعه است. 
سرکردۀ خونتای راست گرایان افراطی، دنبال یک مطلب است: بازگرداندن «گذشته» از دست رفته به امروز والحاصل، ارجاع این تخمر، به آینده. 
سازوکار فاضلاب شهری در مناطق پرجمیعت پایتخت همه کور و مسدود اند؛ اما او به کاخ دارالامان اولویت داده؛ کاخی که دراوضاع دربدری مردم، چیزی نیست، جز یک موتر لوکس لیموزین بدون سوخت. روغن مالی کمپاینی است. مردی بی ریشه، کسل و کچل گشته درخدمت اغیار، تازه تمرین می کند که از حساب اعتباری شاه امان الله چه گونه خرج کند.

غنی در آغاز تب کمپاینی، تلاش کرده بود که آخرین دختر شاه امان الله را به مُبلغ انتخاباتی اش تبدیل کند. 
شاهدخت هندیۀ هوشمند به وی چنین گفته بود: وقتی می بینم یک زن همراه چهار تا اولادش زیر سرک قصر خواب می کنه. دارالامان به من چی؟ من این مساله را به اشرف غنی گفته ام که ما خوش می شویم که قصر دارالامان دو باره جور شود. مگر مردمی که چهار تا باران می آید خانه های آب می شود و هیچ می مانه و هیچ از خاطری که خانه اش از گِل است. 

https://www.youtube.com/watch?v=hV-gjb9qSLU
فرحناز فروتن- شبکه طلوع، در گفت و گو با هندیه و بررسی برخی اسناد خطی

درحالی که تعریف رؤیا های میلیون ها انسان بی کار، زخم دیده، تابوت بردوش و گرسنه درسایۀ حاکمیت غنی، پیکار نابرابر برای صرفاً زنده ماندن است؛ مشارالیه جهر زنان، خاک باد راه انداخته که راه نجات از بحران، بازساختِ کاخ دارالامان است. کارناتمام امان الله، وارهانی مردم از فقر و تراژدی ملی است یا نمایش انباره های سنگ وخاک دریک گوشۀ شهر؟

بی شباهتی های غنی به امان الله، فزون از شمار است. صد ها هزار بیکار و چاقو کش به خاطر یک موبایل یک جوان شاخ شمشاد را مثل مرغ در سر کوچه در روز روشن به خاک و خون می غلتانند؛ اما وی خزانۀ کم بارِ ملی را به دامن رفقای کمپاینی خویش می ریزد و گویا این بدعت نابخشودنی را به خاطر تکریم از امان الله مرتکب می شود.

در چهار سال اول حاکمیت غنی، ( به گواهی دختر شاه امان الله) گورستان شاهی درجلال آباد، به ویژه آرامگاه امان الله و نصرالله خان به مستراح عمومی و شهرک خاطیان و معتادان بدل شد. 
دختر امان الله می گوید تمام املاکی که از پدرش باقی مانده است، توسط شاهان بعد از آمان الله به شمول ظاهرشاه، آخرین شاه، و  جنگساران  فعلى گرفته شده¬اند. وی افزود:«من به صورت مداوم با حکومت درتماس شدم؛ ولی هیچ کس صدای مرا نمی شنود.»
https://iwpr.net/global-voices/princess-wants-win-afghan-hearts
حفیظ الله گردش و مینا حبیب گزارشگران اى ډبليو پى ار در کابل  

مراد و مفاد از بازسازی کاخ دارالامان به هزینه نان دسترخوان گرسنه گان تابوت بردوش، صرفاً قاپیدن جیفۀ سیاسی است و ارزش یک بار مصرف دارد. باید او را لگام زد.