-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مرداد ۲۷, یکشنبه

خطر سرکوب هنگ کنگ به وسیله اردوی چین

حرکت‌های اعتراضی در هنگ کنگ پس از ده هفته همچنان ادامه دارد و قرار است روز یک‌شنبه ۱۸ اوت یک "راهپیمایی میلیونی" باشد. اتحادیه اروپا به دولت هنگ کنگ هشدار داده حقوق قانونی شهروندان معترض را خدشه‌دار نکند.

در حالی که چین احتمال دخالت نظامی در هنگ کنگ را منتفی ندانسته، حرکت‌های اعتراضی در مستعمره سابق بریتانیا علیه دولت محلی و دخالت پکن در امور داخلی این منطقه همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری فرانسه امروز به نقل از یکی از نمایندگان حامی جنبش دموکراسی‌خواهی در پارلمان محلی هنگ کنگ حرکت اعتراضی روز یکشنبه را "راهپیمایی میلیونی" خوانده است.

روز شنبه ده ها هزار نفر برای دفاع از آزادی و دموکراسی در هنگ کنگ راهپیمایی کردند. همزمان تصاویر ماهواره‌ای که در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشته، از افزایش حضور نظامی چین در شهر مرزی شنژن حکایت دارد.

این تحولات در اتحادیه اروپا با نگرانی دنبال می‌شود. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای تاکید کرده که ضرورت دارد هر چه سریع برای تنش‌زدایی در هنگ کنگ گام‌هایی برداشته شود. او می‌گوید برای این منظور اهمیت دارد که هر دو طرف وارد گفت‌وگوی مستقیم شوند.

موگرینی هشدار داده که حقوق شهروندی که ریشه در قوانین هنگ کنگ دارد نباید خدشه‌دار شود. او تصریح کرد که اصل "یک سرزمین، دو سیستم" که بر مبنای آن هنگ کنگ از درجه بالایی از استقلال برخوردار است باید حفظ شود.