-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ شهریور ۱۹, سه‌شنبه

چرا ترمپ در توافق با طالبان دست به عقب نشینی زد؟


تهران و دهلی نو، در واکنش به واگذاری قدرت به طالبان، جبهه فراگیری را در خاور میانه پلان کرده اند.
خلیلزاد در «اصول» با طالبان به توافق رسیده بود. گفته می شود یکی از ارکان عمده توافق دو جانب، استمرار حضور بخش اعظم قوای خارجی در افغانستان در ازاء تحویلی قدرت به طالبان بوده است.

برخی گزارش های درز کرده در گفتمان بین المللی مشعر است که درسطح برون مرزی، مهم ترین جبهه مخالف علیه این روند، در تهران و دهلی شکل گرفت. هند و ایران از محتوای پیش نویس مطلع شده بودند و نارندرا مودی در دیدار با پوتین نیز نسبت به عواقب اجرایی شدن این طرح هشدار داده بود.

براساس طرح مشترک دهلی و تهران، قرارنبود عملیات بازدارنده و رد عمل به هدف عقیم ساختن ائتلاف رسمی طالب- امریکا، از قلمرو افغانستان آغاز شود. ظاهراً قرار برین شده بود که  استقرار جبهه فشار و تهدید کلاً در نیم دایرۀ خاور میانه،خیلی بزرگ تر از حوزه افغانستان، عملیاتی شود. براساس این طرح، حرکت شبکه های برهم زننده و سبوتاژی، تحت عنوان نیروهای مقاومت، از مرز های عراق شروع و با عبور از سوریه در بستر لبنان دامن پهن می کرد که نخستین آماجگاهش خاک اسرائیل بود. نخستین پی آورد چنین طرح، صعود گراف مخارج امریکا و اخلال انتظامات انتخاباتی او بود.
 ایران به کمک هیولای نرم هندی، درنقش مجری گسترش شعاع تنش عمل می کند.

موج دوم، به رهبری جان بولتون، مایک پنس و همچنان رقبای ترمپ از حزب دموکرات به میان آمده بود که برنامه انتخاباتی تیم ترمپ را با چالش می کشید. متعاقب آن، موج مخالفت فعال درعرصه منطقه، با سرعتی غیرقابل پیش بینی با جریان ضد طالبان در داخل افغانستان گره خورده است.
همه ای این چیز ها براساس عملیات شبکه های رقیب اطلاعاتی به سامان رسید. شک و تردید در امریکا، نسبت به عقلانیت اقدام ترمپ، به گونه ای غیر قابل پیش بینی شدید بود. بنا برین، تیم محافظه کاران به رهبری ترمپ تا دیر نشده دست به عقب نشینی زد. به این ترتیب، توافق جامع امریکا با طالبان به گونه ای که طالبان را در کابل مسلط بسازد، برای همیشه مرده است.