-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ شهریور ۲۵, دوشنبه

آن چه جوبایدن گفت سرخط مباحثات طالب و خلیلزاد بوده است

بحث و اختلاف بین امریکا و طالبان بر سر تقسیم افغانستان

 
آنها که در داخل اتاق های دربسته با طالبان با عنوان مذاکرات صلح پشت میز می نشینند نمی گویند واقعا در این اتاق و در این مذاکرات چه گذشته و می گذرد. نه طالبان می گوید و نه امریکا و نه دولت افغانستان که اساسا بی خبر است و روی سر آن مذاکرات جریان دارد و نه حتی روسیه و یا پاکستان اگر اطلاعی داشته باشند.

ظاهرا از جمله مفاد مورد بحث در این مذاکرات تقسیم افغانستان به دو تا سه کشور است. این مسئله در سخنرانی اخیر "جو بایدن" معاون اوباما که حالا برای رقابت با ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری به میدان آمده اینگونه مطرح کرد:

«افغانستان سه کشور متفاوت است که نمی توان آنها را در کنار هم قرار داد. پاکستان کنترل سه استان شرقی افغانستان را در دست دارد. هدف دولت اوباما برای اعزام نیروی به افغانستان این بود که این کشور را یکپارچه نگاه داریم اما این کشور را نمی توان یکپارچه نگاه داشت.»

همین طرح را امریکا برای عراق هم دارد. یعنی تشکیل سه کشور شیعه، سنی و کردنشین. آیا قطع مذاکره با طالبان بدلیل وسعت سرزمینی است که طالبان برای تشکیل دولت خود در افغانستان می خواهد؟