-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مهر ۲, سه‌شنبه

آیا طالبان خواستار میانجیگری ایران شده اند؟

پیرمحمد ملازهی - افغانستان شناس ایران
 در گفت و گو با دپلوماسی ایرانی 

اشاره: ایران قادر است نیروهای ضد طالبان را در یک حکومت مشترک با طالبان قانع بسازد.

ایران در وضعیت مناسبی برای پیگیری صلح در افغانستان قرار دارد. لذا اگر جمهوری اسلامی ایران بتواند ابتکار عمل را در دست بگیرد و با تلاش های دیپلماتیک خود زمینه نشست مشترکی را میان نمایندگان دولت آتی افغانستان و هیات های طالبان در تهران شکل دهد، مطمئنا بستر و فضای لازم برای نفوذ هر چه بیشتر ایران در خاک افغانستان شکل خواهد گرفت تا از این طریق بتوان راه حل منطقی و دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ افغانستان و توزیع متناسب و متعادل قدرت سیاسی بدون انحصار طلبی طالبان شکل گیرد. 
البته این رسیدن به این هدف بسیار مشکل است، چون تحقق این نشست مشترک مستلزم یک تفاهم مشترک که خود آن هم به اصلاح قانون اساسی، شراکت دموکراتیک طالبان و نیز پذیرش آزادی های کنونی اجتماعی، فرهنگی، مدنی و سیاسی جامعه نوین افغانستان، به خصوص قشر تکنوکرات جوان و زنان از جانب از طالبان نیازمند است.

 اگر این مسائل روی دهد یقیناً جمهوری اسلامی ایران می تواند مورد اعتماد هر دو طرف قرار گیرد. برای رسیدن به این مسئله باید جمهوری اسلامی ایران به شکل بسیار فعال‌تری وارد مسائل افغانستان شود. اما متاسفانه واقعیت این است که وزارت امور خارجه ما علیرغم برخی دیدارهای اخیر با هیات‌های طالبان، در پیگیری پروسه صلح در افغانستان چندان فعال نیست. 

البته جمهوری اسلامی می‌تواند با روسیه، چین و پاکستان نیز هماهنگ شود تا شرایط مساعدتری به وجود آید. حتی امکان دارد که علاوه بر ترکیه مذاکراتی با عربستان سعودی و امارات متحده عربی شکل بگیرد. با این وصف معتقدم مسئله صلح افغانستان می تواند نقطه آغازی برای شکل گیری تفاهم میان تهران با ریاض و ابوظبی در دیگر مسائل و مناقشات خود باشد. اما باز بر این نکته تاکید دارم که اکنون تحرکات چندان جدی دیپلماتیک از جانب وزارت امور خارجه در این خصوص وجود ندارد و تنها چند دیدار با هیات های طالبان و رایزنی با دولت کابل صورت گرفته است.