-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ شهریور ۱۸, دوشنبه

تنش برسر استنطاق از دکترخلیلزاد در واشنگتن ادامه دارد


این هم خبر امروز مبنی آغاز یک باز پرسی‌ جدی از زلمی خلیلزاد و فعالیت‌های خودسرانه و دروغین ضد آمریکایی‌ و ضد افغانی اخیر وی از جانب کانگرس (مجلس نمایندگان یا پارلمان) آمریکا، ....چنان یک اقدام جدی که من از لحاظ عینی و مسلکی قبلا آن را خدمت شما هموطنان بسیار عزیز و دوستان گرامی‌ پیش بینی‌ نموده بودم.

 وحید وحیدالله کارشناس ارشد افغانستان درملل متحد

اعضای مجلس نماینده‌گان امریکا در یک نامه خواستار حضور زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای افغنستان، در مجلس این کشور شده اند.

کمیته امور خارجی مجلس نماینده‌گان ایالات متحده یک بار دیگر خواهان حضور هرچه زودتر زلمی خلیلزاد به این کمیته شده است، اما اعضای این کمیته در یک نامه می‌نویسند که وزیر خارجه این کشور مانع این کار شده است.

این کمیته دو ماه پیش نیز چنین پیشنهادی را به وزارت خارجه امریکا کرده بود اما به گفتۀ اعضای آن، به این پیشنهاد پاسخی داده نشد.
در این نامه، اعضای کمیته امور خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور را به بی میلی برای اجازه دادن خلیلزاد از بهر ارایه توضیحات از تلاش‌هایش به کمیته امور خارجی متهم کرده اند.
دراین نامه همچنان پمپئو به توهین اعضای کمیته امور خارجه متهم شده است. زیرا اوگفته است که هرگاه خلیلزاد در کمیته حضور یابد اعضای آن اطلاعات حساس و طبقه‌بندی شده را از چگونگی گفتگوهای صلح با طالبان به رسانه‌ها درز خواهد کرد.

در این نامه آمده است: «هنگامی که مایک پمپئو در ماه مارچ در این کمیته حضور یافت اعضای کمیته خواهان حضور یافتن زلمی خلیلزاد برای ارایۀ توضیحات در بارۀ راهبرد سیاسی امریکا در افغانستان شدند، اما نبود شفافیت وزارت خارجه امریکا به کانگرس دربارۀ یک سیاست خارجی، غیرقابل پذیرش است و این کار مانع مسوولیت‌های نظارتی قانونی کمیته امور خارجی شده است.»
در نامه تأکید شده است که خلیلزاد در بازگشت‌اش به امریکا، هرچه زودتر در این کمیته حضور یابد.