-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مهر ۴, پنجشنبه

فهیم کوهدامنی: با مرمي روس ها در تفنگ تروريستان مردم افغانستان کشته مي شوند

حریم هوایی افغانستان در دست امریکا است؛ اما داعش به افغانستان می آید.نشست يک روزه زير نام «وضعيت امنيتي افغانستان» از سوي مؤسسه گميلياو و نهاد گفت و گوي تمدن ها به تاريخ دوم قوس در شهر دوشنبه مرکز تاجيکستان برگزار شد.

پويل ظريفولين مدير مرکز گميلياو در اين نشست گفت: روسيه هيچ گونه مذاکره با طالبان ندارد و آنها را کمک و حمايت نظامي نمي کند.

وي افزود: دست کم مقام هاي روس در اين مورد تا حال رسماً چيزي نگفته اند در حالي که پشتيباني رقيبان روسيه از القاعده، داعش و طالبان بارها رسماً اعتراف شده است. اگر قطر و امريکا و حتا چين که با طالبان مذاکره دارند، پس چرا روسيه با طالبان مذاکره نداشته باشد؟ و اگر اين کار به نفع افغانستان باشد و بحران حل شود از نظر من يک کار خير است.

وي گفت: در حالي که حريم هوايي افغانستان از سال 2001 ميلادي به دست امريکايي ها است، اما با اين وضعيت طالبان قدرت بيشتر گرفتند و داعش به افغانستان آمد.

عمر نثار از مرکز مطالعات افغانستان معاصر در مسکو گفت که غربي ها گفته اند در افغانستان ناکام مانده اند، اما مي خواهند با تبليغات اين که روسيه از طالبان حمايت مي کند مي خواهند اذهان عامه را اغفال نمايند و نزد شهروندان شان مشروعيت داشته
باشند.

فيض الله جلال استاد دانشگاه گفت که اگر روسيه شريکان عنعنه ای خود را از دست بدهد بازي را براي رقيبان خود مي بازد.

وي ادامه داد که مردم افغانستان روس ها را دوست دارند و بايد اين دوستي خدشه دار نشود.

زلمي مجددي نماينده مردم بدخشان در مجلس گفت که همکاری روسيه و طالبان مصرف کوتاه مدت دارد و اين موفقيت ديپلوماسي پاکستان است.

در حالي که طالبان براي همه يک تهديد و دشمن است، اما فهيم کوهدامني ديپلومات افغانستان در دوشنبه در اين نشست گفت: نيروهاي جامعه جهاني در افغانستان بنا بر فيصله سازمان ملل متحد آمده که هدف شان مبارزه برضد هراس افگني و کشت مواد مخدر است و کشورهايي که از تروريستان و طالبان حمايت مي کنند، بايد دست حمايت شان را بردارند و با مردم افغانستان به عنوان يک ملت واحد همکار باشند.

کوهدامني در اين نشست خاطرنشان کرد و گفت، انکشاف حوادث نشان مي دهد که روس ها از طالبان حمايت مي کنند و امروز مرمي اين کشور در تفنگ هاي تروريستان قرار دارد و با اين مرمي ها مردم افغانستان کشته مي شوند.

وي افزود: اين کشور روسيه بود که کشور ما را سال ها پيش اشغال کرد و آتش جنگ را در افغانستان افروخت و کشورما را به ويرانه مبدل کرد و اين ويراني ها تا حال آباد نشده است و بايد روسيه دست از حمايت طالبان بردارد و تجربه هاي تلخ را دوباره تکرار نکند.
روزنامه آرمان ملی