-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مهر ۳, چهارشنبه

اسلام ایرانی: تولید فیلم در باره مولانا حرام است

سلطان قاچاق شکر، فتوا داد:پس از رسانه‌ای شدن خبر تولید فیلمی درباره شمس و مولانا، مراجع حکومتی ساکن قم با ساخت این فیلم مخالفت کردند و تولید آن را «حرام» دانستند.

این فیلم «مست عشق» نام دارد و گوشه هایی از زندگی مولانا شاعر نامدار ایرانی در شهر قونیه و روابط او با «شمس تبریزی» را به تصویر می کشد.

به نوشته رسانه‌های جمهوری اسلامی،  نوری همدانی، یکی از مرجع ساکن قم، ساخت این فیلم را «جایز» ندانسته است.

 ناصر مکارم شیرازی، یکی دیگر از مراجع ساکن قم، نیز روز سه شنبه ۲ مهرماه ساخت این فیلم را ترویج صوفی‌گری توصیف کرده و گفته است که این کار «شرعاً جایز نیست و باید از آن خودداری کرد.»

مکارم شیرازی، که در توصیف دراویش و صوفیان از لفظ «ضاله» (گمراه یا گمراه‌کننده) استفاده کرده، خود از جمله مقامات جمهوری اسلامی است که موارد متعدد فساد اقتصادی‌شان در سطح بین‌المللی بازتاب گسترده‌ای داشته است. از جمله چندی پیش مقامات ایالات متحده به وجود فساد در تجارت شکر در ایران، که گفته می‌شود مکارم شیرازی انحصار آن را در دست دارد، اشاره کرده بودند.

وزارت خارجه ایالات متحده همچنین در آذر سال ۹۷ به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد در توئیتر خود به ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی، از جمله به شخص ناصر مکارم شیرازی، که به سلطان شکر ایران مشهور است، اشاره کرده بود. در این توئیت وزارت خارجه آمریکا نوشته بود: «سلطان شکر با پر کردن بازار با شکر وارداتی گران قیمت، ایرانی ها را از کار بیکار کرد و میلیون ها دلار سود برد.»