-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ شهریور ۱۷, یکشنبه

هشدار هند و ایران باعث تعویق کاغذ پرانی خلیلزاد شد

این سخن ترمپ که پروسه توافق با طالبان را به خاطر کشته شدن یک سرباز امریکا لغو کردم، به انگیزه اصلی وی هیچ ربطی ندارد و در آستانه انتخابات امریکا بهانه ای است برای قناعت افکار عمومی آن کشور. زیرا ترمپ در کمپاین های انتخاباتی خویش وعدۀ خروج سربازان از افغانستان را داده بود. حالا به امریکایی ها زبان خود را دراز می کند که من تلاش خود را کردم و حتی تا آستانه یک توافق پیش رفتم، مگر شما از طریق رسانه ها شنیدید که طالبان خون یک امریکایی را ریختند!
صلح از اول یک مانور کج وپیچ بود.
اما قضیه طور دیگر است.
توافق یک طرفه با طالبان اولاً جنبش مقاومت ملی ضد طالبان را که طی 18 سال تکه تکه کرده اند، با قوتی چند برابر دو باره روی پا می کرد و در معادله جاری یک قوت رقیب تشکیل می شد که هند و ایران یا روسیه، به موثر می توانستند در بازی با امریکا ازین نیروی آماده استفاده کنند. مذاکرات 9 ماهه یک جانبه امریکا با طالبان پاکستان به حد کافی قدرت رزمی و مقابله در سطح افغانستان را ایجاد کرده و ماشین جنگی مقاومت ملی را دو باره به حرکت در آورده است.
بحث دیگر، لشکرسازی گسترده هند و ایران از طریق فعال سازی مفرزه های عملیاتی فراگیر در سراسر افغانستان آغاز شده است. هند و ایران از اول ماجرا با این معامله مخالف بودند. خصوصاً در نظر هند به حیث قدرت نوظهور جهانی، طالبان معادل القاعده، لشکر جنگهوی، جیش محمد و دیگر دسته جات ساخت آی اس آی است.