-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ شهریور ۲۹, جمعه

نامه واقعی یا ساخته گی؟

نامه ملینا ساکن حومه شهر پاریس، دانشجوی کارآموز در دفتر رولاغنی، به دانشگاه سلام
بنام خداوندِ که برای رسیدن بخودش  به هر انسان راهِ جدا آفرید.

من یک خدا پرست هستم که با همه یکتا پرستان دنیا هم باورم؛ ولی در یک خانواده مسیحی فرانسوی بدنیا آمدم که مادرم فرانسوی و پدرم آسیایی است.چندی قبل با گروهی از دوستانم برای کار تجربی به کابل رفتیم و در دفتر رولا غنی به حیث کارآموز کار میکردم.  البته عنوان دفاع phd من تاثیر دین بر مدیریت نوین است.

بعضی شب ها با دوستانم یک جا مهمان بانو رولا غنی می بودیم و دوستانم با رولا غنی یک جا مراسم دینی خود را به جا میآوردند. من هم می بودم همرای شان؛ ولی من در قید محض مسیحیت نیستم؛ چون خدای من یکتا است که نه زن دارد و نه فرزند.

یک شب با رولا غنی در مورد وضعیت عمومی دین در افغانستان صحبت داشتم.  او گفت ؛ مردم افغانستان خوش باور و متدین استند؛ اما در اسارت ملاها باقی مانده اند.  گرچه حالا با فعالیت های چند شبکه جامعه مدنی و جمعیت فکر  توانستیم نردبان(زینه) استدلال را از زیر پای ملاها برداریم و خیلی گپ های اسلامی شان نزد مردم از ارزش افتاده و دیگر مردم به وحدت امت مسلمه جهاد، هجرت، اسلام سیاسی و دعوت دینی باور ندارند؛ اما نیاز است که برای تیم ما فرصت بیشتر داده شود تا در راس حکومت باشیم و ریشه های اسلام سیاسی را در ساختار حکومت بخشکانیم.
بانو رولا غنی افزود: گرایش مردم روستاهای این کشور به مسیحیت خیلی زیاد  است و دعوت گران ما در میان زنان و دختران و پسران روستاها زیاد کار کرده ولی هنوز رابطه مردان کهن سال و میان سال دهات با مساجد محکم است و کسی جرات نمیکند علنی علیه ضعف عقیده اسلامی آشکارا گپ بزند.
او یاد آور شد که در میان یک بخش کوچک شهرنشینان که بیشتر فرهنگیان استند؛ گرایش زیاد پیروی از آیین زرتشت که دین اجدادی شان بوده وجود دارد، که زرتشتی ها نیز به مسیحیت هیچگونه خطر ندارد و بعضی از نهادهای فرهنگی شان را من در کابل و هرات و بلخ کمک فرهنگی میکنم.

من بار بار به بانو رولا غنی گفتم که چه ضرور تا این مردم ترک اسلام کنند و به مسیحیت بپیوندند؟ در حالیکه خدا پرست استند و میتوانید روی این گزینه مشترک خداپرستی تفاهم داشته باشید و دیگر اینکه اگر بقول خودت  نردبان  اسلام را دفعتاً از زیر پای شان دور کنید  با کدام نردبان مطمئن دیگر  از این بالایی که رفته اند تاحالا  پایین شوند در صورت ضرورت شان؟

او زیاد از اسلام سیاسی و ملاهای مدرسه شکایت داشت و عامل اصلی دشمنی مردم این کشور با ارزش های مدرن را در همین دو گروه میدانست.
من بعنوان یک محصل که فقط برای تحصیل خود برای کار رضاکارانه از طرف دانشگاه به کابل اعزام شده بودم  با اینگونه دیدگاه و جسارت یک زن لبنانی مسیحی که شوهرش افغانی است و به برکت ناتو ریس جمهور افغانستان شده  خیلی حیرت زده شدم که برخلاف اخلاق انسانی علیه باور  هم وطنان شوهرش  چنان شب و روز کار میکند که گویا پیامبر مسیحیت باشد و تمام ادیان غیر از خودش  بشمول اسلام منسوخ شده باشد.

مردم بیچاره و مظلوم  افغانستان 
این پیام را به خاطری نوشتم که متوجه عقیده تان باشید که تغیر دین شما را رستگار نمی سازد بلکه انجام دادن کارهای نیکو در جامعه و خدمت با توان ها شما را نزد پروردگار  رستگار میکند. پیرو  همین اسلام تان باشید ولی کسی را بقتل نرسانید با مستضعفان دست همکاری بدهید  قوم گرایی و محل گرایی را رها کنید  به همه انسان های روی زمین  نگاه مثبت داشته باشید.
همین است راه رستگاری شما.