-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ شهریور ۲۶, سه‌شنبه

اشرف غنی از سفر مخفیانه به امریکا بی نتیجه برگشت

مقامات و سران کاخ سفید ووزارت خارجه درخواست های اشرف غنی برای دیدار را رد کرده اند. گزارشنامه افغانستان به خبری دست یافته است که اشرف غنی پیش از رسیدن هیأت سیاسی طالبان و قبل از تصمیم ناگهانی ترمپ بر فسخ دیدار مشترک در کمپ دیوید به امریکا سفر کرده بود. 
یک منبع ویژه به نقل از امرالله صالح معاون انتخاباتی اشرف غنی ( درجلسه مقربان)  گزارش داده است که غنی با دریافت دعوت نامه سفر به کمپ دیوید، قبل از آن که هیأت طالبان سفرشان به امریکا را آغاز کنند، بی درنگ  وپیشاپیش خودش را به امریکا رسانده بود؛ اما یک روز بعد از رسیدن وی به امریکا، فسخ ناگهانی برنامه کمپ دیوید از سوی رئیس جمهور امریکا چرخشی در وضعیت رونما کرد که هم سفر ملابرادر هیچ گاه جامه عمل نپوشید و هم دکترغنی را دربلاتکلیفی مضحکی قرار داد. 
درگزارش قید شده است که مقامات رسمی کاخ سفید به حضور اشرف غنی کمترین توجهی قایل نشدند وبعد از الغای جلسه احتمالی سران طالبان با ترمپ، مقامات و سران کاخ سفید ووزارت خارجه به درخواست های مکرر دکترغنی برای مذاکره و مشورت پاسخ مثبث ندادند. پس اشرف غنی بی سروصدا همان گونه ای که مانند یک مسافر عادی وارد خاک امریکا شده بود، بدون بدرقه رسمی روانۀ کابل شده بود.
ترمپ قبلاً به رسانه ها انتباه داده بود که قرار بود با برخی رهبران ارشد طالبان و رئيس جمهور افغانستان به صورت جداگانه در کمپ دیوید دیدار کنم. اما پس از منتفی شدن برنامه دیدار، حاضر به پذیرش «جداگانه» دکترغنی به کاخ سفید نشد.