-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مهر ۲۳, سه‌شنبه

دروغ و تولید هیجان انتخاباتی در امریکا سر ریز شد


ترمپ ظاهراً ترکیه را به خاطر کشتار و راندن صدها هزار انسان تحریم کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهور آمریکا امروز با صدور بیانیه ای جزییات تحریم ترکیه را اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است: من دستور اجرایی صادر می‌کنم که مجازات‌های تحریمی ضد مقامات فعلی و پیشین دولت ترکیه و هر شخص دیگری که در اقدامات بی ثبات کننده ترکیه در شمال شرقی سوریه دست داشته باشد، صادر شود. آمریکا به فوریت مذاکرات تحت هدایت وزارت بازرگانی با ترکیه درباره یک توافق ۱۰۰ میلیارد دلاری تجاری را متوقف می‌کند.

این دستور موضع آمریکا را در وضع تحریم ضد افرادی که حقوق بشر و آتش بس را نقض می‌کنند، از بازگشت آوارگان به خانه خود جلوگیری می‌کنند، آوارگان را تهدید به مهاجرت اجباری می‌کنند، صلح، ثبات و امنیت را در سوریه تهدید می‌کنند، تقویت خواهد کرد. این دستور تبعات زیادی از جمله تحریم‌های تجاری، مسدود شدن دارایی‌ها و جلوگیری از ورود افراد به آمریکا را به همراه خواهد داشت.

دونالد ترامپ گفت: برای نابود کردن اقتصاد ترکیه در صورتی که به این مسیر خطرناک و ویرانگر ادامه دهد, آماده هستیم و ترکیه باید سلامت و امنیت غیرنظامیان از جمله اقلیت های دینی و نژادی را در شمال شرق سوریه تضمین کند.

علاوه بر تحریم‌های دولت آمریکا، کنگره این کشور هم در تلاش برای اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه به دلیل عملیات این کشور در شمال سوریه است.

, لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواه در مصاحبه با شبکه آمریکایی فاکس نیوز گفت: کاسه صبر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات آمریکا در مورد اردوغان لبریز شده است. جمهور خواهان و دموکرات ها تحریم های شدیدی مانند تحریم های رژیم ایران علیه اردوغان وضع خواهند کرد.

وی افزود: اردوغان با حمله به سوریه مرتکب بزرگترین خطای سیاسی زندگی خود شده است. ما اردوغان را از سوریه اخراج و اوضاع را مجددا سامان خواهیم داد.

از سوی دیگر وزیر دفاع آمریکا در اظهاراتی تند درباره عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، گفت این تهاجم نظامی یک‌جانبه کاملا غیرقابل قبول بوده و مسئولیت عواقب آن برعهده رئیس‌جمهور ترکیه است.

اسپر با صدور بیانیه‌ای بعد از اعلام جزئیات تحریم‌های احتمالی بر ترکیه، گفت: علی‌رغم مخالفت و هشدارهای مکرر ایالات متحده و جامعه جهانی، رئیس‌جمهور اردوغان دستور داد تهاجم یک‌جانبه به شمال سوریه آغاز شود که منجر به تلفات، ویرانی، ناامنی، آوارگی گسترده و افزایش تهدید برای نظامیان آمریکا در سوریه گردید.

وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه اقدام نظامی یک‌طرفه ترکیه، غیرضروری و عجولانه بود، تصریح کرد: رئیس‌جمهور اردوغان مسئول تمام عواقب آن، از جمله ظهور مجدد و بالقوه داعش، جنایات جنگی احتمالی و افزایش بحران انسانی است. روابط دوجانبه بین دو کشور نیز آسیب دیده‌اند.

وی همچنین از جلسه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای بررسی عملیات ترکیه خبر داد و گفت: من هفته آینده به مقر ناتو در بروکسل می‌روم و قصد دارم دیگر متحدان ناتو را برای اتخاذ اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی جمعی و فردی در واکنش به این اقدامات خودخواهانه ترکیه تحت فشار بگذارم.