-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مهر ۱۳, شنبه

پیش از توئیت ترمپ، طالبان سفر به امریکا را رد کرده بودند


هیچ ضمانتی وجود ندارد که پاکستان و طالبان از لاتری که ترمپ در اختیار شان می گذارد، مستفید شوند. پیمان بین امریکا و طالبان امضاء می شود. علی الظاهر لاتری پاکستان برآمد؛ اما پاکستان از ناحیه هند و ایران مضطرب است. زیاد احتمال هست که پاکستان ازین تعرفه سفیدی که ترمپ در اختیارش می گذارد، کدام منفعتی برداشت کند. مذاکرات دو باره به شکل مقدماتی آغاز شده و خلیلزاد دو روز پیش با میزبانی مقامات پاکستان با ملابرادر دیدار کرد. او در روزهای تعلیق مذاکرات از سوی ترمپ یومیه با ملابرادر در دوحه در تماس بود.
 گزارش بالنسبه قرین به واقعیت از زبان وحید مژده شنیده شد که نشان می دهد پروسه مذاکرات و پیمان بندی امریکا با طالبان، ابتداء از سوی طالبان به تعلیق درآمده بود؛ نه از سوی ترمپ. ترمپ در واکنش به استغنا و ملاحظه کاری طالبان، به بهانه این که سرباز امریکایی در کابل کشته شده، در واقع دست به ضد حمله زد. دراصل قرار نبود انتخابات برگزار شود. اکنون نیز نتایج انتخابات حداکثر در گرو عامل طالبان است.

 قضیه این بود که باید معاهده در کمپ دیوید امریکا با حضور دکترغنی، سران طالبان و شخص ترمپ دم چشم دوربین های عالمگیر، امضاء می شد. اما طالبان حضور در کمپ دیوید را رد کرده بودند. کمپ دیوید در جهان اسلام آباد یک مکان بدنام و بستر خیانت شمرده می شود. زمانی انورالسادات درمحضر صدراعظم اسرائیل و میزبانی جیمی کارتر در همان کمپ دیوید معاهده تاریخی به رسمیت شناختن اسرائیل و روی گردانی از داهیه فلسطین را امضاء کرده بود.

 وحید مژده می گوید که طالبان بین خود مصلحت کردند که هرگاه ما به کمپ دیوید حضور یابیم؛ تبر تبلیغاتی ترمپ هم دسته یافته و سخنانی در مقابل دوربین ها ( با اشاره به طالبان) خواهند گفت که هم کمپاین انتخاباتی اش رونق بگیرد و هم اعتبار و حیثیت طالبان را در انظار جهان اسلام و جنگجویانش در داخل افغانستان به صفر می رساند. بنا برین، آن خواستار امضای معاهده در یک کشور دیگر به غیر از امریکا بودند.
البته قبل از آن که طالبان در مراحل آخری از رفتن به کمپ دیوید تحاشی جویند، دکتر غنی دایرکت خود را به واشنگتن رسانیده بود که با لغو برنامه از سوی ترمپ، هیچ کسی با او دیدار نکرد و مانند یک مسافر عادی به کابل برگشت.