-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ آبان ۲, پنجشنبه

پایان غم انگیز ماه عسل کُرد های سوریه

روسیه کمربند امنیتی بشاراسد را محکم تر می کند.

درباره نتایج گفتگوی طولانی اردوغان و پوتین هرچه گفته و یا نوشته شود، فعلا حدس و گمان است. نتیجه عملی این دیدار و گفتگو بزودی در صحنه عمل، یعنی در سوریه معلوم خواهد شد. ادامه تجاوز ترکیه به خاک سوریه و یا توقف این تجاوز و تفاهمی غیر مستقیم میان دولت مرکزی سوریه و بشار اسد با ترکیه و اردوغان که خواه نا خواه داور اصلی  روسیه خواهد بود.

پس از دیدار و گفتگو، اردوغان در کنفرانس خبری مشترک با پوتین در چند جمله کلی و نا روشن در سوچی گفت:

«اقدامات بزرگی با روسیه برای دستیابی به یک توافق سیاسی در سوریه در حال انجام است. امیدواریم کمیته قانون اساسی سوریه بتواند ثبات را به سوریه بازگرداند. ما نسبت به سرزمین سوریه طمع نداریم و خواهان وحدت آن هستیم و پیوند ترکیه، روسیه و ایران در چارچوب کنفرانس سوچی برای حل مسئله سوریه اعتقاد داریم.»

پوتین نیز در چند جمله کلی درباره نتیجه 7 ساعت گفتگو پشت درهای بسته با اردوغان گفت:  سرزمین سوریه باید عاری از حضور نظامی بیگانگان شود. روسیه خواهان تقویت گفتگو میان دولت سوریه و کردهای این کشور است. تروریست‌ها نباید بتوانند با استفاده از حضور نظامی ترکیه در شمال سوریه امکان عمل پیدا کنند.