-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ آبان ۴, شنبه

مقام حکومتی: اشرف غنی مخالف اشتراک درنشست چین است

جالب این است که نماینده گان روسیه، پاکستان وچین از امریکا خواسته اند که متن پیمان با طالبان را امضاء کند. به حواله سی تی وی نیوز، نماینده گان روسیه، چین، امریکا و پاکستان به روز جمعه اعلام کردند که راه حل معضل افغانستان فقط از راه مذاکره میسر است و بر از سرگیری گفت وگو های سریع و مستقیم بین امریکا و طالبان تاکید کردند.

 مقامات رسمی می گویند که راه اندازی گفت و گوهای صلح به میزبانی چین، یک هفته به تأخیر افتاده و درعوض نشستی درمسکو برگزار شده بود. به علت حساسیت ها در رابطه به مساله مذاکرات، هنوز زمان مشخصی برای تدویر نشست در چین تعیین نشده است.

درصورت برگزارش نشست درچین، این نخستین دیدار رویارویی بین طالبان و حکومت افغانستان خواهد بود. اما یک مقام دولتی دولت افغانستان که از بیان نامش احتراز جسته گفته است که اشرف غنی با اشتراک افغانستان در نشست چین مخالف است. هنوز روشن نیست که چه عامل باعث تغییر موضع دکترغنی شده یا این که این نشست به درخواست او به تأخیر افتاده است. با این حال انتظار می رود که شماری از نخبه گان افغان به شمول حامد کرزی رئیس جمهور سابق در نشست چین حضور یابند. کرزی طرفدار جدی گفت و گو های مستقیم با طالبان بوده است. 
دربیانیه ای رسمی که از سوی شرکت کننده گان در نشست مسکو به روز جمعه صادر شد، از امریکا خواسته شده است که به میز گفت و گوهای مستقیم با طالبان بازگشته و متن پیمان قبلاً تهیه شده را امضاء کند.