-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ آبان ۶, دوشنبه

گزارش از فجایع جنسی افغان ها درکمپ مهاجران یونان

منبع اصلی گزارش:بر اساس گزارش‌ها، کمپ موریا یونان مدت‌ها است درگیر هرج و مرج شده است. چندی است باندهای جنایی، فروش مواد مخدر، تن فروش و سو استفاده جنسی در این کمپ مشغول فعالیت هستند.
خبرنگاران اینفومایگرانتس به منظور جمع‌آوری گزارش از این کمپ راهی یونان شدند. 

عده‌ای از پناهنده ها به شرط فاش نشدن نام و عدم انتشار تصاویرشان، حاضر به گفتگو شدند. یکی از پناهجویان اعلام کرد از حدود دو سال پیش در یونان به سر می‌برد. او لابه‌لای صحبت‌هایش، به اشتباه بودن عملی که مرتکب شده است اشاره می‌کند. او در پاسخ به خبرنگاران درباره ارائه جزئیاتی بیشتر گفت: «مورد سو استفاده قرار گرفته‌ام».

این همان موضوعی است که خبرنگاران اینفومایگرانتس به منظور دریافت اطلاعات بیشتر درباره آن راهی کمپ موریا شده‌اند. پناهجوی نام برده در ادامه صحبت‌های خود گفت بدون اطلاع از محتوای یک بسته، از من درخواست شد تا آن را به ازای دریافت پول، به مکانی دیگر منتقل کنم، اما در این مسیر به دام پلیس افتادم. بسته حاوی ماده مخدر حشیش بود.

سو استفاده جنسی در کمپ موریا یونان رایج است

بر اساس گفته‌های پناهجوی مورد بحث، او توسط پناهجویان دارای سن و سال بیشتر، چندین مرتبه در شرایطی قرار گرفته که مجبور به برقراری روابط جنسی شود. او نوجوانی اهل کشور افغانستان بوده و ادعا می‌کند در کشورش یک ورزشکار موفق بوده است. او تا امروز توانسته چندین مرتبه از مهلکه سو استفاده جنسی رهایی پیدا کند.

بخشی از کمپ موریا مخصوص افراد کم و سن و سالی است که بدون همراه هستند. نوجوان افغان در اینجا اسکان داده شده است. به او اجازه داده شده برای به دست آوردن پول به مرکز شهر برود. تا این قسمت از شهر از کمپ حدود 16 کیلومتر راه وجود دارد. او به وسیله دست فروشی در شهر میتیلینی پول بسیار کمی به دست می‌آورد. محل کار وی اغلب ایستگاه‌های وسایل نقلیه عمومی همچون اتوبوس و مترو است.

پناهجوی افغانی درباره گزارش‌هایی پیرامون سو استفاده‌های جنسی و بیزینس جنسی در کمپ موریا اطلاعاتی در اختیار خبرنگاران اینفومایگرانتس قرار داد. بر اساس شواهد وی این اتفاق واقعا رخ می‌دهد. وضعیت به حدی وخیم است که برخی زنان با یکدیگر داخل کمپ درگیر می‌شوند، چرا که همدیگر را دزد مشتری خطاب می‌کنند! متاسفانه هر زمانی که فردی نیازمند پول باشد، داخل کمپ چاره‌ای به جز تن فروشی نخواهد داشت. راهی برای کسب درآمد در آن جا وجود ندارد.

پناهجوی گفتگوکننده با خبرنگاران اینفومایگرانتس از دو پناهجویی که به وسیله تن فروشی امرار معاش می‌کنند صحبت کرد. یکی از آن‌ها، در زمانی که در کنار افراد هم سن و سال خود قرار دارد شاداب است، اما حین نزدیک شدن به افراد بزرگسال، حالت روحی و روانی‌اش تغییر پیدا می‌کند، چرا که به دست آن‌ها مورد تجاوز قرار گرفته است.

فرد دیگری، با وجود داشتن سن 16 سال و نداشتن همراه، به خاطر نبود جا در قسمت مخصوص افراد هم سن وی، در بخش بزرگسالان اسکان داده شده است. او در گفته‌هایش اقرار کرد افراد بزرگسال، از نوجوانان کم سن و سال سو استفاده جنسی می‌کنند. آن‌ها در این مسیر به زور متوسل می‌شوند، چرا که همیشه همراهشان چاقو بوده و افراد کم سن و سال سرباززننده از درخواست‌هایشان را به قتل تهدید می‌کنند.

سو استفاده جنسی منحصر به کمپ موریا نیست

طی گزارش، از جزیره ساموس به عنوان نمونه‌ای از کمپ‌هایی که وضعیت بسیار بدی بر آن حاکم است نام برده شد. این اردوگاه پناهجویان پیشتر کمپی نظامی بود و سازه‌ای دارای چند طبقه است. ظرفیت اصلی آن 700 نفر است، اما تا دو سال پیش، 1600 نفر درونش اسکان داده شده بودند.
یکی از طبقات ساختمان اردوگاه نام برده مخصوص اسکان افراد نوجوان بدون همراه بود. روزی این بخش مورد حمله بزرگسالان قرار گرفت. طی این اتفاق همه پنجره‌ها شکسته شد. این موضوع نشان می‌دهد افراد دارای سن کم داخل کمپ پناهجویان، عملا هیچ گونه امنیتی ندارند.

سو استفاده جنسی از زنان بی‌سرپرست
علاوه بر نوجوانان دختر یا پسر، زنانی که مرد بزرگسالی همراه خود نداشته باشند، از گزند آسیب و سو استفاده جنسی در کمپ موریا در امان نیستند. بر اساس گفته‌های دو خانم ساکن این اردوگاه، سو استفاده جنسی اتفاق تازه‌ای نیست و از همان ابتدا در کمپ پناهجویان رایج بوده است. عده‌ای از زنان و دختران به صورت ناخواسته قربانی این اتفاق شده و مورد تجاوز قرار می‌گیرند. عده‌ای دیگر از روی ناچاری و تنگدستی، به رابطه جنسی تن می‌دهند. به گفته‌ آن‌ها، در مجاورت اردوگاه موریا که صدها نفر داخل چادرهایی نازک اسکان داده شده‌اند، فجایعی رخ می‌دهد که هیچ فردی قادر به تصورشان نیست. در این مکان هیچ امنیت و مصونیتی وجود ندارد.

ظرفیت کمپ موریا به صورت استاندارد 3 هزار نفر است، اما در حال حاضر، داخل و اطراف آن حدود 13 هزار نفر اسکان داده شده‌اند. مقام‌های یونانی اعلام کردند تا فرا رسیدن سال 2020، نزدیک به 10 هزار نفر از پناهجویان را به کشور ترکیه اخراج خواهند کرد.