-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مهر ۱۵, دوشنبه

اسرار ناگفتۀ حمایت عطا نور از اشرف غنی


دکتر غنی از عطا خواست تا از او علنی حمایت نکند! 
منبع: خاص
متن گزارش سری واصله به گزارشنامه افغانستان. 

اسدالله شریفی و عبدالستار مراد به عطا محمد نور خبر آوردند که اشرف غنی با بخش هایی از پیشنهادات آقای نور توافق نکرده و به همین منظور امشب داکتر حمدالله محب، فضل فضلی، داوودزی و رحیمی تشریف می آورند تا بالای جزئیات توافق تازه انتخاباتی بحث نمایند.

دقیقاً ‌ساعات آخر دوشنبه شب (سه روز قبل از انتخابات) بود که نمایندگان اشرف غنی آمدند و در اطاق ملاقات با عطامحمد نور و نزدیکان ایشان گفت و گوی خصوصی به عمل آوردند. 
در ملاقات به اضافه عطا محمدنور، پسر و نماینده اسماعیل خان، کلیم الله نقیبی، عبدالستار مراد، اسدالله شریفی، خالد نور و علم خان آزادی حضور داشتند.
فرد خاص راوی خبر می گوید: بعد از ختم جلسۀ سه ساعته، نماینده گان اشرف غنی منزل عطا محمد نور را ترک نمودند و ما توانستیم داخل اطاق جلسه شویم و از جزئیات ملاقات باخبر شویم. 
عطا محمد نور برآشفته بود و از عصبانیت زیاد با مشت به بازو های چوکی می کوبید.

از لابلای صحبت های عطا محمد نور و دیگران فهمیدم که اشرف غنی حاضر نشده بود در مقابل رسانه ها با عطا محمد نور توافق نامه امضا کند؛ درعوض، به عطامحمد نور و اسماعیل خان مشخص پیام داده بود که نباید آن ها  به طور علنی از او حمایت و پشتیبانی نمایند. 

استدلال نمایندگان اشرف غنی این بوده که برکناری عطا محمد نور از مقام ولایت بلخ یکی از دست آورد های درخشان اشرف غنی بوده است. این دست آورد برای رأی دهنده های پشتون تبار جذابیت خاص داشته و از دست رفتن این جاذبه به مصلحت نیست. بنا برین پیشنهاد داده بود که استاد عطا در عقب صحنه از تیم دولت ساز حمایت کند. اشرف غنی ترس داشت که حمایت علنی عطامحمد نور از او بالای رای پشتون ها اثر منفی بگذارد.

نمایندگان اشرف غنی به عطامحمد نور گفته بودند که آن ها حمایت علنی عطامحمد نور و اسماعیل خان را بعد از انتخابات ریاست جمهوری نیاز دارند؛ زیرا بیم دارند که دکتر عبدالله نتیجه انتخابات را قبول نکرده و کشمکش صورت گیرد. آن ها گفته بودند که استاد و اسماعیل خان بعد از انتخابات در مقابل عبدالله اعلان موضع نموده و مانع اعلان پیروزی و ریاست جمهوری او گردند.

عطامحمد نور این پیشنهاد اشرف غنی را کسر شان برای خودش تلقی کرد در ابتداء حاضر  نبود به چنین توافق تن دهد. پسر اسماعیل خان نیز این پیشنهاد را بداخلاقی اشرف غنی در مقابل پدرش اسماعیل خان میدانست.

اما اسدالله شریفی و عبدالستار مراد جنبه های مثبت پیشنهادات اشرف غنی را به عطامحمد نور و پسر اسماعیل خان گوشزد می‌کردند و مدعی بودند که در صورت پیروزی اشرف غنی، ولایت هرات و قونسلگری افغانستان در مشهد را به اسماعیل خان، ریاست ارگان های محلی را به خالد نور، وزارت اقتصاد را برای عبدالستار مراد، قوماندانی امنیه بلخ را برای یازنه استاد ( آصف آزادی) واگذار میشود و اسدالله شریفی را نیز سناتور انتصابی معرفی میگردد.

اسدالله شریفی به عطامحمد نور می گفت که نگذارد تا عبدالله پیروز انتخابات گردد. وی مصرانه می گفت که اشرف غنی برایش زن طلاق قسم خورده است که در انتخابات بعدی ریاست جمهوری داکتر حمدالله محب کاندید ریاست جمهوری خواهد بود و او عطامحمد نور را به حیث معاون اول داکتر محب انتخاب خواهد کرد.
صحبت ها تا نماز صبح ادامه داشت و عطامحمد نور چندین تلفن از عباس ابراهیم‌زاده، احمدشاه رمضان دریافت کرد و به اسماعیل خان نیز تماس گرفت و نظرش را خواست.
بالاخره بعد از نماز صبح اسدالله شریفی و عبدالستار مراد موفق شدند تا نظر موافق عطامحمد نور را دریافت کنند تا به کلیم الله نقیبی صلاحیت بدهد تا فردا کلیم الله نقیبی به نمایندگی از عطامحمد نور و اسماعیل خان به ارگ رفته و به اشرف غنی اطلاع دهد که عطامحمد نور و اسماعیل خان موافق پیشنهادات او هستند و کلیم الله نقیبی صلاحیت دارد تا به نمایندگی آن ها با داوودزی توافق نامه امضا کند. 

این بود اصل داستان حمایت مرموز عطامحمد نور و اسماعیل خان از اشرف غنی.