-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مهر ۱۹, جمعه

شطرنج سیاسی دشوار ترکیه در نبرد علیه کُرد ها

خطر بازگشت داعش به میدان سوریه کلان تر شد. 
فروزنده فرزاد - پیک نتبی گمان اشتباه کُردها در تکیه به آمریکا و تلاش بیهوده آنها برای تشکیل اجماع جهانی علیه ترکیه و سوزاندن فرصت های توافق با حکومت مرکزی سوریه از یک سو و تمامیت خواهی و بی عملی دولت سوریه برای گره گشایی از مساله ی کردها از دیگر سو میدان را برای فرصت طلبی ترکیه باز گذاشت. بخشی از انگیزه ی اردوغان برای جنگ در شمال سوریه باز میگردد به تلاش او برای ماندن بر سر قدرت.

 با تنگتر شدن عرصه ی آزادی های مدنی و افول اقتصاد در ترکیه، اردوغان بدون گسترش مرزهای این کشور و تهییج ملی گرایی، شانسی برای ماندن در قدرت ندارد. او همانطور که در پی حمله به عفرین سوریه نیمی از جمعیت کردنشین آن منطقه را ناگزیر از کوچ اجباری کرد و اعراب و ترکمنها را جایگزین، اینبار نیز بر آن است تا در پهنه ی گسترده تر شمال سوریه و تقریبا همه ی سرزمین کردها به پاکسازی قومی دست بزند.

 عملیات احتمالی ترکیه در شمال شرق سوریه برای روسیه خوشایند نخواهد بود زیرا خطر تقویت دوباره ی داعش در جغرافیایی وسیع تر وجود دارد. بنابراین بعید نیست که روسیه با آمریکا برای فشار به ترکیه وارد مذاکره شود یا شده باشد. پس از آنکه ترامپ اعلام کرد نیروهای آمریکایی عقب نشینی خواهند کرد در توییتی نوشت که اگر ترکیه «اقدام خارج از چارچوب انجام دهد ... اقتصادش را نابود خواهم کرد.» این گفته را شاید در راستای همکاری میان روسیه و آمریکا بتوان تفسیر کرد. دعوت اردوغان به کاخ سفید برای دیدار با ترامپ در ۱۳ نوامبر پیرامون منطقه ی حائل نیز احتمالا برای مهار ترکیه یا تضمین عملیات نظامی محدود صورت گرفته است. در این صورت دامنه ی عملیات ترکیه موکول به نتیجه ی این دیدار و گفتگو خواهد بود و روسیه نیز همزمان کردها را تشویق به مذاکره با دولت سوریه خواهد کرد، به این امید که توافق با دولت این کشور و حرکت ارتش سوریه به سمت شمال سوریه، سد راه عملیات ترکیه گردد.