-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ آبان ۲, پنجشنبه

اردوغان خشن، از سوی ایران و روسیه متوقف شد

دیدار طولانی و محرمانه پوتین و اردوغان درخانه پوتین.
این دیدار و آنچه میان دو رئیس جمهور گذشت برای ایران نیز بسیار مهم بود. چنان که برای دولت سوریه و شخص بشار اسد. امریکا نیز در تب و تاب اطلاع یافتن از مذاکرات پنهان پوتین و اردوغان، شتابزده اعلام کرد که برخی واحدهای نظامی امریکا در سوریه می مانند و برای دلجوئی از کردهای سوریه نیز گفت که به اردوغان اجازه شکستن آتش بس را نمیدهد. سخنان و وعدهائی که از دهان ترامپ و وزیر خارجه اش اعلام شد و حامل وعدهائی بود که دیگر نه تنها کردهای سوریه بلکه جهان روی آنها حساب نمی کند.

 اردوغان ساعت یک بعد از ظهر به سوچی رسید و پس از مراسم رسمی و کوتاه و سرپائی، مطابق آنچه که پوتین سازماندهی کرده بود، برای گفتگو به خانه زمستانی پوتین در سوچی رفتند. خانه ای به احتمال بسیار چنان عایق بندی شده که به هیچ طریق نتوان آنچه در آن گفته می شود را شنود کرد. حتی با دقیق ترین و پیشرفته ترین تکنیک  های ماهواره ای.

در این دیدار دو  نفره، حتی اجازه حضور مترجم اردوغان را هم ندادند و تنها پوتين، اردوغان و مترجم مسلط به زبان ترکی پوتين حضور داشتند. آنها نزدیک به هفت ساعت در یکی از اتاق های این خانه با هم گفتگو کردند. نتیجه آن شد که اردوغان از کش ماند و خیال تداوم حمله درعمق سوریه را از سر به در کرد. اردوغان متوقف شد و چیزی بیشتر. ترکیه باردیگر با دشمن اصلی اش - سوریه- هم سرحد شد. شعاع حضور نظامی روسیه هم گسترش یافت. درمتوقف کردن ترکیه، ایران نقش اساسی و پشت پرده داشت.