-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ مهر ۱۲, جمعه

آمار رای دهندگان در ولایت های نا امن غیر قابل باور است


آمار ابتدایی کمیسیون انتخابات از رای دهنده گان نشان می دهد که رقم شرکت کنندگان در برخی از ولایت های نا امن به مراتب از ولایت های امن و از انتخابات های قبلی نیز بیشتر است. بامیان امن ترین ولایت افغانستان از ۲۱۸ مرکز رای دهی  ۸۴۱۲۴ رای آورده است در حالیکه پکتیا از جمله ولایت های ناامن و بخش های چندین ولسوالی ان همین اکنون در اداره  طالبان است از ۱۵۵ مرکز رای دهی ۱۶۱۶۷۸ رای آورده است.
 اینگونه در بغلان دو ولسوالی آن در کنترول طالبان است و دست کم در۶ ولسوالی دیگر هم طالبان بیشتر کنترول دارند. این ولایت از ۱۴۶ مرکز ۱۵۵۷۷۲ رای آورده است، اما بلخ کمتر از نصف آرای بغلان یعنی از ۱۵۵ مرکز رای دهی ۷۴۴۴۱ رای آورده است.
 ننگرهار با آنکه گروه طالبان و داعش بیشتر از هرولایت دیگر افغانستان در اینجا حضور دارند از۳۹۹ مرکز ۲۵۵۰۵۲ نفر پای صندوق ها رای رفته است در حالیکه هرات از۲۵۳ مرکز ۱۲۰۰۵۶ رای آورده است.
محمد افضل حدید، رییس شورای ولایتی بلخ می گوید: ” رقم اشتراک کننده گان در حد که ما توقع داشتیم نبود و علت آن ناامنی بود.”
در برخی موارد گزارش ابتدایی میزان اشتراک کنندگان به سطح ولایت در روز انتخابات با آمار ارایه شده از سوی کمیشنران کمیسیون های ولایتی ضد و نقیض است.
دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات گزارش کرده که ولایت لوگر ۱۹ هزار رای آورده در حالیکه رییس کمیسیون ولایتی این ولایت می گوید: ۳۲ هزار آرا از لوگر جمع آواری شده است.
ایران گل رغاند، رییس کمیسیون انتخابات  ولایت لوگر می گوید: ” ما به شمول پل علم مرکز ولایت لوگر آرای ۱۵ ولسوالی دیگر را نیز جمع کرده ایم که مقدار آن بیش از ۳۲ هزار شده است.”
در همین حال هر دو کمیسیون انتخاباتی رای بایومتریک را خط سرخ عنوان کرده اند که از سوی دسته های انتخاباتی هم این روند مورد تایید است.
کمیسیون شکایت های انتخاباتی می گوید: هیچ نگرانی از رقم آرا وجود ندارد زیرا رای ها پس از طی مراحل بایومتریک شناسایی و سیاه وسفید آن معلوم می شود.
محمد رضا فیاض، معاون سخنگوی کمیسیون شکایت های انتخاباتی تاکید می کند:” کمیسیون شکایت های انتخاباتی مطابق قانون متعهد به این است که همه شکایت ها را بررسی و از آن نظارت داشته باشد رای بایومتریک خط سرخ و مورد تایید ما است و این نوع آرا می تواند پروسه را شفاف سازد تا مردم ما به گونه کامل خیال شان راحت باشد.”
کمیسیون مستقل انتخابات هم سرگرم ثبت آرا درسیستم است و این روند می تواند خیال شهروندان را از بهر شفافیت اندی راحتر کند.