-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ آبان ۱۰, جمعه

شایعه اعزام قطعات نظامی ایران به عراق

دو روز گذشته، آیت الله خامنه ای نسبت به حوادث خیاباتی عراق هشدار داد. 

آنچه درباره نقش واحدهای نظامی اعزامی سپاه به عراق برای سرکوب شورش مردم بصورت شایعه مطرح است، کم کم با آمار بیان می شود. آیا تقلیدی از آنچه در ابتدای تظاهرات مردم در سوریه روی داد درجریان است؟ گفته می شود اگر نبود توصیه به سرکوب از سوی ایران و اگر بود درایت دولت مرکزی، ای بسا امریکا و اسرائیل فرصت نمی کردند در سوریه فاجعه بیآفرینند.
یک موسسه تحقیقاتی متمایل به چپ در روسیه بنام "بنیاد فرهنگ استراتزیک" در تازه ترین تحلیل خود از رویدادهای عراق و لبنان نوشته است:
«اوضاع عراق با شایعاتی درباره ورود 7000 نیروی سپاه پاسداران از ایران به عراق و گزارشاتی درباره تغییر مکان استقرار حدود هزار نیروی نظامی آمریکایی از مناطق شمال شرقی سوریه به استان «انبار» عراق روز به روز متشنج تر می شود. اکنون سه نفر برای جانشینی نخست وزیر«عادل المهدی» نامزد شده‌اند. نامزدها مدعی توافق با رهبر بلوک «فتح» یعنی «هادی العامری» شخصیت رادیکال شیعه هستند که او را دست نشانده جمهوری اسلامی میدانند.»
سفر شتابزده مقتدا صدر به ایران و بازگشت فوری اش به کربلا و همسوئی اش با طرح انتخابات زودرس نیز سئوال برانگیز است. آیا او امید به پیروزی مطلق در چنین انتخاباتی دارد؟ آیا او هم به این نتیجه رسیده که با تجدید انتخابات می توان جلوی شورش کور و غرق شدن دوباره عراق در یک جنگ و آشوب داخلی را گرفت؟ آیا این نتیجه ایست که او در ایران به آن رسید و یا با این طرح به ایران آمد و بی نتیجه و توافق بازگشت؟ از آنجا که وی به طرفداران انتخابات زودرس پیوسته و از جانشینی "العامری" به جای "عادل المهدی" حمایت نکرده می توان حدس زد که وی دست خالی از تهران به کربلا بازگشته و به تظاهرات پیوسته است.