-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ آبان ۳۰, پنجشنبه

مکالمه تلفنی وحید مژده با سیداحمد حقانی

متن فارسی یکی از مکالمات تلفونی وحید مژده با سیّداحمد حقانی:
از موقف طالبان حرف می‌زنم

اشاره: مژده شخصیتی فهیم، هوشمند و با معرفت بود. این را نشر می کنم تا حقایق اطلاع رسانی شود. ما درافغانستان هم طراز مژده بسیار کم داریم. او دوست ارزشمداری بود. روحش گرامی باد! - رزاق مأمون

بخش نخست
ترجمۀ ف. رسا

مژده: السّلام علیکم!
حقانی: وعلیکم‌السلام و رحمت‌الله. به خیر هستید؟
مژده: سلامت باشید. صبح‌تان خوش! تنها یک مسألۀ مهم بود که می‌خواستم با شما در میان بگذارم.
حقانی: خُب.
مژده: دربارۀ هلیکوپتری که [در ولایت لوگر] واژگون شد و حامل شماری از افراد بود...
حقانی: بله بله.
مژده: کسی با من تماس برقرار کرده است و می‌گوید پیلوت هلیکوپتر که اکنون نزد شما هست، روسی است.
حقانی: خب، خب.
مژده: و هر شرطی که شما دارید، اگر برایم بگویید، من به آنان می‌گویم تا اگر خدا خواسته باشد به نتیجه‌یی برسیم که در آن خیر مسلمانان باشد.
حقانی: خب.
مژده: روسان خودشان با من تماس نگرفته‌اند، این [تماس] از جانب ایرانیان با من برقرار شده است. آنان گفته‌اند که می‌خواهند این مشکل حل شود و کاپی پاسپورت پیلوت را نیز برای من فرستاده‌اند که من آن را برای شما می‌فرستم و گفته‌اند شما شرایط‌تان را بگویید که چی می‌خواهید تا ما دربارۀ آن کار را شروع کنیم. همین مسأله بود.
حقانی: بسیار خوب. درست است. من در این باره هیچ معلومات ندارم. این موضوع به ما ربطی ندارد، به افراد خاصی پیوند دارد، با آن‌هم من یک معلومات می‌گیرم. درست است؟ بعد، به شما خبر می‌دهم. این‌ها حکومتی هستند نی؟
مژده: نی نی. کسانی که با من سخن گفته‌اند، از ایران آمده بودند.
حقانی: آنان مردم عام هستند؟ حکومتی نیستند؟
مژده: نی نی. آنان از جانب حکومت ایران آمده‌اند.
حقانی: خب، خب، درست است.
مژده: هر چه شما بگویید من به آنان می‌گویم. آنان کاپی پاسپورت پیلوت را هم داده‌اند که برای شما بفرستم تا دیده شود خواستۀ شما چیست.
حقانی: [این] معلومات پیش من نیست که چه‌گونه است. بالکل درست است. من یک معلومات می‌گیرم و بعد، به شما خبر می‌دهم. درست است؟
مژده: تشکر. سلامت باشید. خداوند شما را موفق داشته باشد.
حقانی: ان‌شاءالله خانه خیریت است دگه؟
مژده: فضل خدا است. این‌جا دربارۀ اعلامیهٔ شما تا هنوز هم، هر روز، در رسانه‌های افغانستان سخن گفته می‌شود. به ویژه دو مسأله (یک مسألۀ جوانان، دیگر مسألۀ تعلیم و تحصیل) که تأثیر بسیار خوب کرده است. از سوی دیگر، تأکید شده است که چه‌گونه حکومتی به میان بیاید. این‌جا از اروپا برخی از افراد آمده‌ بودند و من و [آقای] مطمین را نیز دعوت کرده‌اند. احتمال دارد تا ما برویم فرانسه و دربارۀ وضاحت موقف طالبان، سخن بگوییم. آنان یک کنفرانس دوروزه را برگزار خواهند کرد و از ما هم دعوت شده است که تا چند ماه دیگر، به آن‌جا برویم تا وضاحت بدهیم که آن‌ها چی می‌خواهند. اصلاً تا کنون چیزهایی که در رسانه‌ها می‌آیند به گونه‌یی، کنترل‌شده و سانسورشده از جانب آن‌ها است و آن‌ها از ما خواسته‌اند که یک برنامه جور شود تا ما به عنوان افراد بی‌طرف، موقف طالبان را واضح سازیم. این بسیار تأثیر می‌کند تا مردم بدانند... ببینیم چی می‌شود.
حقانی: بسیار خوب، خدا شما را نگه دارد و توفیق بیش‌تر بدهد. من ان‌شاءالله یک معلومات می‌کنم و شما را خبر خواهم کرد.
مژده: سلامت باشید.... مهربانی... السلام علیکم.
حقانی: خدا نگهدار...