-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۸ آبان ۲۸, سه‌شنبه

درد سری به راویان عامیانه دینی

ظرف چند ماه اخیر، ملاعبدالرحمان فاتح ساکن عربستان در مناظرۀ دینی چند بار از گفت و گوی مستقیم با شفیع عیار سخن گفت و با گذاشتن «شرط» چندین بار عقب نشینی نشان داد. من که خوب به سخنان و چهره عبدالرحمان دقیق می شوم، ترس و اضطراب از یک وضعیت غیرقابل بازگشت در جریان صحبت های احتمالی مستقیم، از همین حالا مشارالیه را آزار می دهد. مولوی ها از روش استناد کردن شفیع آن هم از متن بلامنازع قرآن کریم بسیار واهمه دارند.
ملافاتح بار دیگر از مناظره حاشیه رفته و این حالت به مرور زمان که در معرض قضاوت عامه حلاجی می شود و پیشروی های شفیع ادامه دار می شود، برای خودش زیاد رنجبار شده است. مشکل ملافاتح این است که قبل از تمرکز بر نصوص قرآن، بر روایات غیر نصوص بیشتر دماغ خود را عادت داده و با کلمات و خودش را زیر پوشش صفات تفضیلی بر پیامبر اسلام، استتار می کند و شفیع عیار، برعکس، از روی احکام نص به مقابله می آید. عجب درد سری درست شده است شفیع عیار برای شبکه راویان بی رقیب در بین فقها و آنانی که میدان شان برای تبلیغات صاف بود و کسی نمی گفت بالای چشم تان ابروست!
این بخشی از دگرگونی های زمان ماست که وارد حیاط خلوت ممنوع و محرم تبلیغاتچی های دینی شده است.